Samsung Note 7 İçin Açıklama Yaptı

26Ocak 2017
by admin

Bildiğiniz gibi yakın zamanda Samsung, piyasaya sürdüğü akıllı cep telefonu Galaxy Note 7 cihazında büyük bir talihsizlik yaşadı cihazlardaki pil sorunu nedeniyle patlaması Note 7 kullanıcılar için büyük bir tehdit oluşturdu. Bu nedenle Samsung bütün Note 7 cihazlarını piyasadan geri çekme kararı aldı. Note 7 için başarılı bir şonuca odaklanan Samasung’un bu talihsizlik ile beraber maddi anlamda zararı haricinde marka imajının da zedelenmesi müşteri kaybetmesine de neden oldu. Uçaklarda özel olarak kapatma anonsu yapılan, özel kapalı kutularda gönderilen ve hatta Caps’lere mizah konusu olan Note 7 GTA 5’e bile konu olmuştu.

Şuana kadar piyasaya sürülen Note 7 cihazlarının %96’sı geri toplandı veya iade edildi. İade edilen cihazlar ile ilgili 23 ocak tarihinde Samsung web hosting sunucusu üzerinde yapılan açıklamaya göre Samsung laboratuvarlarıda 700 araştırmacı ile sorunun nedenini inceledi ve yapılan bu araştırma ile birlikte birkaç açıklamada bulunuldu.

Samsung 200.000’den fazla cihaz ve 30.000’den fazla pil inceledi Note 7 soruşturması tamamlandı elde ettiği sonuçlarda; bulgulara göre cihazdaki arızanın temel sebebi telefonların içerisinde bulunan iki farklı türde pilden kaynaklanıyor. Bu piller den birinde bataryanın yanlış dizaynından ötürü elektron sapması gerçekleştiriyordu sağ üst köşesinde bulunan negatif elektronların hatalı olarak şekillendirilmiş olması patlama gibi sonuçlara yolaçıyordu. İkinci çeşit olan pilde ise sapma yaratan bir kaynak noktasında ötürü cihaz içerisinde kısa devre oluşuyor ve aynı nedenlere sebep oluyordu.

Yapılan açıklama özür mesaj mesajı içermese de bundan sonraki ürünleri için firma aldığı güvenlik önlemlerine değindi.Firma aldığı kararda piller için sürekli güvenlik kontrolünde bulunulması, parçaların sürekli denetlenmesi montaj ve sevkiyat gibi aşamalarının bundan sonra titizlikle izleneceği hakkında önlemlerine yer verdi. Üretim sektöründe diğer firmaların standatlarının üzerine çıktğınada değinen Samsung 8 Aşamalı Pil Güvenlik Kontrolü uygulamasını hayata geçirdiğini duyurdu.

Son olarak Samsung yeni bir danışma merkezi olarak “Pil Danışma Kurulu” oluşturduğunu açıkladı. Böylelikle pil sorunları ile ilgili hosting destek ekibide açmış olacak. Samsung Note 7’den miras kalan kara lekeden kendini tamamen temizlediğini ve kullanıcılar için artık eskisinden daha güvenli bir firma olduklarını açıklamış oldu.

 

blog , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir