Ripe Tarafından Verilen IPv4 IP Adresleri Tükendi

08Mart 2017
by admin

İnternet kullanıcıları tarafından şu anda kullanılan ve ipv4 adıyla bilinen adreslerin resmi bölgelere göre tükendi veya tükenmek üzere olduğu belirtildi. IP adresi anlam olarak internet protokol adresinin kısa yazılmış halidir. İnternet ile diğer bilgisayarlar arasındaki bağlantı bu ip adresleri ile sağlanmaktadır. Nasıl ki telefonlarla haberleşmeyi sağlamak için telefon numaralarına ihtiyaç varsa, internete bağlı cihazların da ip adresleri olması zorunludur. Tıpkı bir sitenin domain ve web hosting ihtiyacı olması gibi.

IP Adresleri Neden Tükendi?

IPv4 adresleri ilk olarak 1980 yılında kullanılmaya başlandı. Bu adreslerin her birisi 4 parçadan oluşmaktadır ve 255’e kadar değer alır. Bu da yaklaşık olarak 4.3 milyar ip adresine tekabül etmektedir. 1980’li yıllarda bu kadar çok adresin tüketileceği düşünülmemekteydi. Ancak internetin yaygınlaşması sonucunda internete bağlanan yeni cihazların da ortaya çıkmasıyla sayı iyice arttı. Bunun sonucunda da var olan adresler yetersiz gelmeye başladı.

IPv6 Nedir ve Ne Zaman Devreye Alınacak?

IPv6’nın IPv4’ten farkı, IPv4 32 bitlik bir yapı kullanır. IPv6 ise 128 bitlik bir yapı kullanır ve trilyonlarca adres verebilir konumdadır. IPv6 yapısı oluşturulurken gelecek bu sefer daha da fazla düşünülmüştür.

IPv6 için devreye alınma aşamasında net olarak bir süre yok. Dünya üzerinde IPv6’ya geçişler başladı ancak tüm dünyanın geçişi sağlanmadı. Dünyada 3.4 milyar civarında kullanıcı interneti aktif bir şekilde kullanıyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde de bu rakamın 5 milyarı geçmesi beklenmektedir. Böyle bir durumda da IPv6’ya geçiş zorunlu hal alacaktır. IPv6 adaptasyon oranlarına bakıldığında 5 yıl içinde internet kullanımı sırasında aksaklıkların çıkması kaçınılmaz bir durumdur.

IPv6 İle Neler Değişecek?

IPv6 ile birlikte yalnızca sunucu ve servis sağlayıcılarına değil, kişiler ve internete bağlanan tüm cihazlar için ip adresi atanabilecektir. Bu gerçekleşecek olan durum sonucunda da internet kullanımı daha da şeffaf bir hal alacaktır. Siber suç oranlarında da büyük bir ölçüde azalma görülecektir.

Türkiye Üzerinde IPv6 Durumu Nasıl?

Türkiye’de de IPv6’ya geçiş için çalışmalar yapılmaktadır. 2003 yılında başlayan bu çalışmalar tam anlamıyla 2011 yılında hız kazanmıştır. Türkiye’de bulunmakta olan internet servis sağlayıcıları tarafından her ne kadar IPv6’nın desteklendiği açıklansa da Türkiye içinde barındırılan site ve servislerin sadece %0.2’si IPv6 ile uyumlu olarak çalışmaktadır. Türkiye’den sadece IPv6 alt yapısını kullanan site ve servislere erişim henüz sağlanamamaktadır. Türkiye ve dünyada IPv6 kullanım oranına bakarsak tamamıyla geçişin zaman alacağı tahmin edilmektedir.

blog , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir