Pleks ve cPanel Alternatifi Hosting Yönetim Panelleri

04Şubat 2017
by admin

Hosting yönetim panelleri ile internet sitenizi hiçbir programlama bilgisine gerek kalmadan yönetmenizi sağlayan araçlardır. Bu paneller yardımıyla istediğimiz herhangi bir içerik yönetim sistemlerini (örnek olarak wordpress, joomla gibi vb.) uygulamaları rahatlıkla kurabilirsiniz, kendi adınıza sitenizin domaini ile biten e-posta hesapları açabilir, istatistiksel olarak sitenizin analizini yapabilir veya bundan daha fazla işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz.

İnternet sitesi barındırma ve yönetim kontrolü adına birçok hosting yönetim paneli bulunmaktadır. Standart hosting firmaları sunucu kiralama işlemlerinde panelleri genellikle müşterilerinin sunucuya doğrudan erişim yapamayacağı için müşterilerinin sunucusuna kurar ve öyle pazarlar. Hosting firmaları ağırlıklı olarak müşterilerine cPanel veya Pleks panellerini sunmaktadırlar. Standart hosting paketi yerine Cloud hosting server, Fizikser sunucu veya VPS gibi kendi sunucuyu kendiniz aldığınız taktirde bu panellerin ücretleri size sorun oluşturabilir. Bu makalemizde konu olarak bu nedenlere değinerek ücretsiz ve sınırsız web hosting kontrol panellerini tanıtacağız.

 

Vesta Kontrol Panel

Ücretsiz olarak yüklenen bu paket kurulum olarak diğerleri bakınıdan en kolayı ve yapı olarak en sağlam kontrol panellerinin başında. Vesta kontrol paneli cPanel ve Pleks’in sunduğu hemen hemen tüm hizmetleri rahatça sağlamaktadır.

DEMO

 

Webmin ve Virtualmin

Webmin hosting kontrol panelinin yanında özellik bakımından ek olarak gelişmiş bir sunucu yönetimi yazılımıdır. Sunucunuzu ne amaçla kullanısabız bile Webmin ile komut yazmadanzengin arayüzü ile sunucunuzu rahatlıkla yönetebilirsiniz.

Virtualmin, Webmin’in kalan diğer özelliklerini tamamlayıcı yönetim panelidir. Güçlü, gelişmiş, güzel bir arayüze sahip olan bu hosting yönetim paneli Webmin gibi ücretsizdir. Webmin ve Virtualmin’in yapımcıları tarafından ayrıca bulut hizmetleri için kullanılmak üzere Cloudmin ve e-posta hizmetinde kullanılmak üzere Usermin araçları da mevcuttur.

Webmin Website
Virtualmin Website

 

CentOS Web Panel

Özellikleri ve işlemleri bakımından sunucu olarak kullanılması için üretilen ve ücretsiz olması sebebiyle yaygın olarak kullanılan CentOS Linux ürünüdür. Ücretsiz olarak edinilmesi basit ve kullanışlı olması sebebiyle en çok beğenilen ve kullanılan web hosting kontrol panellerinden birisidir.

DEMO

 

Ajenti

Website

 

ISPConfig

DEMO

 

ZPanel

ZPanel

blog , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir