Phpmyadmin Veritabanı Açma

12Aralık 2016
by admin

Web sitelerin en büyük ihtiyacı MySQL. Veri tabanı sitelerin olmazsa olmazlarından. Neredeyse tüm siteler veri tabanı kullanır. PHP tabanlı siteler MySQL desteği ile çalışır. Biz kullanıcılar ise bu veri tabanlarını yönetmek için bir grafik ara yüzüne ihtiyaç duyarız. Bu ihtiyacımızı ise phpMyAdmin karşılıyor.

phpMyAdmin için bir veri tabanı nasıl oluşturulur ?

Hosting satın aldığımız firmamız bize sitelerimizi yönetmek için bir kontrol paneli verecektir. Örneğin DirectAdmin. DirectAdmin’ de bir veri tabanı oluşturma ve phpMyAdmin üzerinden bunu yönetmek için yazımın devamını dikkatlice okumalısınız.

Öncelikle DirectAdmin yönetim panelimize girmeliyiz. Açılan ana yönetim sayfamızdan MySQL Yönetimine giriyoruz. Yeni açılan sayfada en üstte “Yeni Veri Tabanı Oluştur” butonu ile bir sonraki adıma geçiyoruz. Açılan sayfada ;

Veri Tabanı Adı : kaliteweb_wordpress
Veri Tabanı Kullanıcı Adı : kaliteweb_mysql
Şifre : kaliteweb

Burada dikkat edilmesi gereken veri tabanı ve veri tabanı kullanıcı adının birbiriyle karıştırılmamasıdır.
Veri Tabanı Adı : MySQL verilerinin barınacağı tabloların bulunacağı alanın adıdır.
Veri Tabanı Kullanıcı Adı : phpMyAdmin üzerinden giriş yapılacak yani bu tabloyu kontrol edecek kullanıcının adıdır.

Gerekli alanları doğru anlayıp girdikten sonra phpMyAdmin’e giriş yapabiliriz. Bunun için tekrar yönetim ana sayfamızda en altta bulunan phpMyAdmin’e tıklayabiliriz. Açılan phpMyAdmin sayfasında Veri Tabanı Kullanıcı Adı ve şifremiz ile giriş yaparak oluşturduğumuz veri tabanını yönetebiliriz.

Veri tabanı oluşturmak işte bu kadar kolay ve basit. phpMyAdmin’ e yönetim panelimizin ana sayfasından erişebilir veya tanımlı ise www.site.com/phpmyadmin şeklinde de erişebiliriz. Bu olay tamamen kullandığımız kullanıcı paneline bağlıdır farklılık gösterebilir.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir