PHP

10Şubat 2017
by admin

PHP GENEL

Php  1995 yıllında Danimarka asıllı Kanadalı programcı Rasmus lerdof tarafından yaratılmıştır.PHP(Personel home page) yani kişisel ana sayfa anlamına gelmektedir.Çok geniş kullanım alanları olmakla birlikte html içine gömülebilme özelliği olan bir programa dilidir.

 

PHP(Personel home page-kişisel anasayfa) kullanım istatistikleri aşağıda gösterilen grafikteki gibidir 2012 yılına bakıldığında 200 milyona aşkın php kullanıcısı olduğu görülmektedir.

PHP TARİHÇE

Rasmus lerdof kendine ait web hosting yönetirken çeşitli betikler yazmaya başladı.Yazdığı betikler sayesinde sitesinde özgeçmişini görüntüleyebiliyordu ve de site trafiğini(giriş-çıkış) gözlemliyordu.Bu betikleri veritabanları ile iletişim kurup daha hızlı çalışmalarını sağlıyabilmek adına C ile kodlamış ve buna PHP(Personel home page-kişisel anasayfa) adını vermişti. Rasmus lerdofun yarattığı bu dil ile dinamik web site oluşturmak çok kolaydı.Lerdof hata ayıklamayı hızlandırmak amacıyla forum hosting benzeri Usenet grubunda PHP Tools olarak ilk defa duyurumunu yapmıştır.İlk sürümde betik kodlar arasına html kodları yerleştirilebiliyordu.Bu betik kodlar Perl e benzemektedir fakat kısıtlı basit ve daha tutarsızdı.Usenet tartışma gurubunda paylaşımı ile birlikte gelen kaynak kodlarının iyileşmesi aylar süren çalışma ve test süreci aşılmış PHP/FI 2 1997 yılında resmi olarak yayınlanmıştır.

 

İsrail asıllı iki programcı Andi Gutmas ve Zeev Suraski ayrımlayıcıyı sil baştan yazdılar ve dilin ismini PHP:Hypertext Preprocessor olarak değiştirdiler.Andi Gutmas ve Zeev Suraski nin yaptığı bu süreç PHP 3 ün temellerini oluşturmuştur.Beraberinde süre gelen PHP 3 herkese açık bir sürümü oluşmuştur.1998 yılında PHP 3 resmi olarak duyurulmuştur.Andi Gutmas ve Zeev Suraski nin sıradaki işleri ise PHP hosting çekirdeğini yeniden kodlamak olmuştur bununla beraber zend motoru geliştirilmiştir.

 

2000 yılında Zend Engine ile dahada güçlendirilmiş PHP 4 duyurulmuştur.2008 yılında 4.4.9 sürümüne gelene kadar geliştirilmiştir.Bu gün PHP 4 ün geliştirilmesi durdurulmuştur ve bütün sistem dahil olmak üzere sistem üzerinde hiçbir iyileştirme yapılmamaktadır.

 

2004 yılında Zend Engine dahada güçlendirilmiştir ve PHP 5 akabinde yayınlanmıştır. PHP 5 şuanda geliştirilmesi devam eden bir sürümdür.

 

PHP EK BİLGİ

PHP mysql veritabanı ve Linux işletim sisteminde iyi bir performans sergilemektedir

PHP hosting PHP dilini yorumlayarak siteye ziyaretçi sayısını gösterir.

blog , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir