Php Hosting Nedir ?

23Şubat 2017
by admin

Açılımı Hypertext Preprocessor olan Php web siteleri ve Php web uygulamaları geliştirebilmek için hazırlanmış web tabanlı olarak çalışan bir programlama dilidir. Php Kanadalı yazılımcı Rasmus Lerdorf tarafından 1995 yılında bulunmuştur. Php herkesin kullanabilmesi için geliştirilmeye ve açık kaynak kodlu olarak piyasaya sürülmüştür. Php kullanımı ve anlaşılması çok kolay ve rahattır. Php’yi kısa bir zamanda öğrenerek kendinizi geliştirmeniz mümkündür. Php’yi işe yeni başlayanlar da işi profesyonelce yapanlar için de farklı nitelikler barındırır. Php ile programlamaya başlayabilir ve kısa süre içinde program yazmaya başlayabilirsiniz.

Php hosting alacaksanız işletim sisteminin Linux tabanlı olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bunun nedeni linux işletim sistemi kurulu bilgisayarda Php’nin daha hızlı çalışmasıdır. Php kullanarak e-ticaret, Facebook, arama siteleri gibi sistemleri yapabilirsiniz. Php kullanılarak yapılan sistemler, Facebook, Google, Twitter, Blog Sistemi, instagram, gibi sistemlerdir. Php ücretsiz bir kodlama aracı olduğundan dolayı sıklıkla tercih edilir. Php, Açık kaynak kodlu olduğu için sürekli gelişir. Mysql, oracle gibi birçok veritabanı ile birlikte çalışabilir. Linux tabanlı olmasına rağmen birçok işletim sisteminde çalışabilir. Php hızlıca öğrenilebilir.

Pek çok kişi tarafından kullanıldığından ötürü herhangi bir sorun olduğunda Google’da arama yapılarak rahatlıkla cevabı bulunabilmektedir. Site oluşturmanın sonlanmasından sonra bir Ftp ya da hosting ile sitenizi yayına almanız mümkündür. Windows işletim sistemi kurulu sunucularda da Php çalışır. Ancak gerçek hızını Linux’ta daha doğru bir şekilde gösterebilir.


Hosting Sunucularında Php Versiyonu Nedir ?

Hosting sunucularında stabilitenin korunması için Linux üzerinde Php 5.3.x ve üzeri sürüm kullanılmaktadır. Windows Sistemi üzerinde ise Php kullanımı pek önerilmese de  Php 5.2.x ve
üzerinde versiyon tercihi yapabilirsiniz. 


Php Hostingin Farkları Nelerdir ?


Hosting firmaları 2 tür işletim sistemi hizmeti sunarlar. Bunlardan birincisi Linux hosting diğeri ise Windows Hosting’tir. Php için her ne kadar Linux İşletim Sistemi önerilse de, aslında her ikisi de  Php’yi desteklemektedir. Zaten çoğu kişide Windows İşletim Sistemi bulunduğundan, Php tabanlı
siteleri bu bilgisayarlarda yapmışızdır.


Php mi Asp mi ?


Php tabanlı bir siteler Linüx Hosting ile çalıştırılırsa daha verimli ve hızlı bir biçimde çalışır. Şayet siteniz sadece tasarımdan oluşuyorsa yani yalnızca Html ve Css kullanılmışsa bu siteyi her şekilde çalıştırmanız mümkündür. Asp ve Php birer web hosting programlama çeşidi olduğundan her istenileni desteklemeyebilir ancak tasarım her ikisinde de aynı olduğu için herhangi bir sorun çıkarmamaktadır.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir