Paylaşımlı Sunucu

02Mart 2017
by admin

Bilgisayar, bilgilerimizi depolayan gerektiğinde kullanımız için saklayan en çok tercih edilen veri kaynağımızdır. Bilgisayarın biraz daha gelişmişidir aslında sunucu. Herhangi bir ağ üzerindeki bilgileri, verileri, o ağda kullanan kullanıcılara sistemli bir şekilde dağıtandır sunucu. Sunucu kullanımı artık çok önemlidir. Sunucular paylaşımlı ve paylaşımsız sunucular olarak bilinirler.

Vds (dedicated server), Vps (private server) olarak biline sunuculardır.

VDS Sunucuları

Dedecated serverler paylaşımsız sunucular olarak bilinirler. Bu sunucuları paylaşımı olmadığı için yönetimi size aittir. Buda kullanıcı için bilgi birikimi gerekmektedir. Performans kaybı, veri kaybı gibi benzer durumlarda kullanıcının müdahalesine bakmaktadır. Bunun için her zaman gözlem altında tutmanız gerekir. Kullanıcı için emek ve masraf içermektedir. Yapacağımız işlemlerde sunucu paylaşımsız olduğu için yedekleme işlemi sadece kullanıcıya aittir. Kullanıcı bu alanda sürekli yedekleme için zaman ayırması gerekir.

VPS Sunucuları

Günümüzdeki bilgisayarlar donanım içerikleri bakımından çok gelişmiştir. Bu gelişim bilgisayarın içerisine birden fazla bilgisayar kurmaya yarayan vartualizor programlarını kullanımını sağlayabilmektedir. Böylelikle ram, hard disk ve işlemcisi güçlü olan bilgisayarlara vartualizor programları kullanarak birden çok bilgisayar bağlantısı sağlanabilir. Bu bağlanan bilgisayarlar sunucunun kaynağını paylaşırlar. Bağlantısı yapılan bilgisayarlar fizikselde görünmedikleri için sanal bilgisayar olarak da adlandırılırlar. Ancak kapasite olarak gerçek bilgisayardan kapasite bakımından hiç farklılıkları yoktur. Her biri ayrı olarak işletim sistemine bağlanabilir, istedikleri değişik programları kullanım hakları vardır. Birbirinden bağımsız olarak açık kapatabilirler. Bu özelliğe sahip sunuculara paylaşımlı sunucu denmektedir.

Vps Kullanımın Avantajları

Fiziksel görünüm sağlamasa da sanal bilgisayarlar da gerçek bilgisayar özelliği sağlamaktadır. Kullanılan paylaşım sunucuları ile bütün kullanıcılar tarafından programları uzaktan restart edilebilir. Uygunluğa göre açılıp kapatılabilir. Hatta tekrardan kurulabilme özelliğine sahiptir. Alan üzerindeki trafik yoğunluğunu yönetebilme hakkını da kullanıcıya vermektedir.

Paylaşımlı sunucular diğer sunucunun aksine uzaktan bağlanabileceği için çok kısa süre içerisinde kurulumu yapılabilme özelliğine sahiptir. Siparişin sonrasında 3 dakika gibi kısa bir zaman dilimde otomatik kurulumu yaparak kullanıcıya zaman tasarrufu sağlamaktadır.

VPS ler  de veri kaybı, performans kaybı ve teknik sorunlarda hemen müdahale edilme şansı içermektedir. 7/24 uzman ekip tarafından yardıma hazır bir alt yapıya sahiptir. Bunun için kullanıcının kendi bünyesinde ekip bulundurma ihtiyacını yok etmektedir. Bu şekilde de kullanıcıyı diğer bir masraftan koruyabilmektedir.

Yaşanabilecek olağan sorunlar veya yapılacak diğer değişikler için kullanıcıya direk datacenter hizmeti sunan paylaşımlı sunucular kullanıcının bütün ihtiyaçlarını karşılama hazırdır.

blog , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir