Paylaşımlı Sunucu Ve Dedicated Server Arasındaki Farklar

06Aralık 2016
by admin

Paylaşımlı sunucu ve dedicated yani paylaşımsız sunucu arasındaki fark nedir ? Avantaj ve dezavantajları nelerdir ?

Bir sunucu alacağım zaman paylaşımlı vps, vds veya paylaşımsız kiralık sunucu gibi terimlerle karşılaşırız. Peki bu terimler ne işe yarar, neyi seçip almalıyız.

virtual-serverPaylaşımlı sunucular bir fiziksel sunucunun üzerindeki donanımları ortak kullanılarak yaratılan bir sanal sunucu türüdür. Şöyle bir örnek verebiliriz. Bir fiziksel sunucumuz var üzerinde 8GB ram 100GB HDD olduğunu düşünelim. 1 Paylaşımlı sunucu oluşturuyor ve buna 1GB ram 10GB HDD veriyoruz. Bu sayede 8 adet her biri 1GB’ den oluşan sanal sunucu oluşturabiliriz. Bu şekilde paylaşımlı sunucu olur yani tüm sunucular aynı donanımları kullanır işlemci, ram, hdd vs. Bu paylaşımlı sunucu içerisine istediğimiz işletim sistemini kurarak normal bilgisayar gibi kullanabiliriz. Avantajları fiyat konusunda oldukça uygundur. Kurulum veya format konusunda hızlı ve kullanışlı olurlar. Dezavantajları kötü yanları ise paylaşımlı bir sunucu olduğu için fiziksel sunucuda oluşan bir hata sonucu içerisinde bulunan 8 paylaşımlı sunucuda etkilenecek ve erişimi gidecektir, veya sunuculardan birisinin fiziksel sunucuyu aşırı zorlaması sonucu fiziksel sunucunun yavaşlığı veya oluşturacağı kasma gibi sorunlar diğer tüm sunucuları etkileyecek. Kısaca küçük işlerimiz için paylaşımlı sunucuyu rahatlıkla kullanabiliriz. Fakat şunu unutmayın sanal sunucularda dedicated sunucular kadar performans alamazsınız.

resim-5Dedicated sunucular yani dilimizde fiziksel sunucular paylaşımsız bize ait sunucular anlamına gelir. Biraz önceki örnekte 8GB ram olan bir sunucudan bahsetmiştik ve bunu paylaşımlı şekilde bölmüştük. Dedicated ise bu sunucunun tamamına sahip olmamız anlamına geliyor. Bize verilen sunucu tamamen tüm donanımları ile birlikte bize ait olur ve biz kullanırız, başka kimse kullanamaz. Dedicated türünün avantajları ise tamamen bize ait olduğu için istediğimiz zaman istediğimizi yapabiliriz. Bir den fazla işletim sistemi kurarak bizde paylaşımlı sunucu gibi kullanabilir, ayarları ile oynayabilir ve limitlerimizi değiştirebiliriz. Bizi etkileyen tek dezavantajı ise biraz daha maliyetli olmasıdır.

Eğer büyük bir projemiz,web sitemiz veya çalışacak programımız vb. bir işimiz var ise kesinlikle performans ve sağlıklı iş için dedicated bize özel bir sunucu almalıyız.

Seçim konusunda kararsız kaldıysanız veya aklınızda soru işaretleri var ise gidermek için Kaliteweb web hosting firması ile 7/24 demeden ücretsiz iletişime geçerek hem destek hem de en uygun fiyata bir sunucu sahibi olabilirsiniz.

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir