NS Adresi Oluşturma

03Aralık 2016
by admin

Nameserver . Bu kelime size yabancı gelebilir, ama bir domain sahibi iseniz kesinlikle ne işe yaradığını bilirsiniz. Çoğu kişinin sorunu nameserver oluşturmakta. Bazılarının sorunu ise sitelerinin çalışması için domaini nameserver adreslerine yönlendirmekte. Aslında oldukça basit ve kolay bir işlemdir.

Nameserver minimum 2 adetten oluşur. Web sitenizin nereye yönleneceği hangi sunucudan çalışacağını belirtir. Bir hosting firmasından hosting paketi aldığınızda size en az 2 adet nameserver verilir. Örneğin KaliteWeb firmasından bir hosting paketi aldık ve bize ns1.kaliteweb.com, ns2.kaliteweb.com adresleri verildi. Bu adresler ip adreslerini temsil eder. Alan adınızı bu adreslere yönlendirdiğinizde siteniz artık bu ns adreslerindeki tanımlı ip de olan sunucuda çalışacaktır.

hardened-dns-servers

Alan adınıza özgü bir ns adresi sizde oluşturabilirsiniz. Örneğin bir sunucunuz var ve artık sizde bir hosting sağlayıcı olamaya karar verdiniz.  Öncelikle bir alan adınız mevcut olması gerekli. Ardından bu alan adı için bir ns adresi oluşturup müşterilerimizi bu adrese yönlendireceğiz.

Alan adımız abc.com olsun. Aklımızda ns1.abc.com ve ns2.abc.com’ u oluşturmak var. Web sitemiz için kontrol panelimizin DirectAdmin olduğunu düşünerek işlem yapıyoruz. Çoğu kişinin yaptığı bir hata vardır. NS adresi oluşturmak için bu belirlediğimize adreslere A kaydı oluşturmak demektir. Sunucumuzun yönetim panelinden DNS bölümüne giriyor NS1 ve NS2 için A kaydı oluşturuyoruz. Sonra bu 2 NS adresini müşterimize veriyoruz ama NS adresi bir türlü çalışmıyor.

Bu yapılan işlem yanlış bir işlemdir. NS kaydı oluşturmak sunucumuz üzerinden değil domain tescil ettiğimiz firma üzerinden yapılmalıdır. Domain satın aldığımız yere giriyoruz. Domain kontrol panelimizde DNS oluşturma bölümü olmalıdır bu alanı bulup giriyoruz. Ardından 2 adet NS adresi belirliyor bunlara A kaydı oluşturuyoruz. Örnek ;

ns1.abc.com Tür A Kaydı IP Değeri 192.168.2.2(Sunucu ip adresimiz)
ns2.abc.com Tür A Kaydı IP Değeri 192.168.2.2(Sunucu ip adresimiz)

NS adreslerimizi oluşturduktan sonra tekrar domain kontrol panelinde nameserver değiştir bölümüne girerek bu 2 adresi (ns1.abc.com ve ns2.abc.com) yazıyoruz ve artık sitemiz bu ns adresleri üzerinden çalışıyor. Eğer domain kayıt şirketinden bu şekil A kaydı oluşturmaz isek hiçbir site b NS adreslerini kabul etmeyecektir.

Bir hosting sağlayıcısı veya reseller sağlayıcısı olmak istiyorsanız sizlerde profesyonel destek ile KaliteWeb müşterisi olabilirsiniz.

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir