Neden Bir Blog Siteniz Olmalı?

16Mart 2017
by admin
1

Bir çok firmanın ve şirketin blog sahibi olduğunu biliyor ve görüyorsunuz fakat sizin de bir bloğunuz olması fikri biraz uzak geliyor olabilir fakat artık bu fikir iyice yakınlaşmalı. Örnek vermek gerekirse:

Microsoft Resmi Blog Sitesi – https://blogs.microsoft.com/

Google Resmi Blog Sitesi – https://blog.google/

Amazon Resmi Blog Sitesi – https://aws.amazon.com/blogs/aws/

Samsung Resmi Blog Sitesi – https://news.samsung.com/global/

Apple Resmi Blog Sitesi – http://www.apple.com/newsroom/

Bu şekilde dünya çapında üne sahip firma ve markaların, resmi blog siteleri olduğunu ve blog sitelerine ihtiyaç duyduklarını düşünür ve göz önünde bulundurursak, sizin de blog sitenizin olması gerektiğini anlamalısınız.

Blog sitesi kurarken bir çok yazılım alternatifi bulunmakta. Bunlar içerisinde en çok tercih edileni wordpress tir. WordPress hem oldukça stabil, kullanımı kolay, güncellemelerini otomatik olarak gerçekleştiren harika bir yazılımdır.

Biz Küçük Bir Firmayız. Neden Blog Sitesine İhtiyaç duyalım?

Sorunun içerisinde cevabı zaten kendiniz verdiniz. Küçük bir firma sahibi olarak daha büyük işler yapmak, byümek, satışları arttırmak elbette istersiniz. Muhtemelen hayaliniz de zaten bu şekilde. Müşteri kitleniz ile buluşabileceğiniz, onların fikirlerini ve taleplerinizi anında ve sürekli takip edebileceğiniz bir mecra ihtiyacınız var. Ve bunun için de en uygun yer blog adresiniz olacaktır. Bir web siteniz yok ise önce bir hosting firması sayfasından domain sorgulama işlemi gerçekleştirip, domain ve hosting hizmetinizi hemen almalı ve ilk iş olarak blog sitenizi oluşturmalısınız.

Gerçekten mi? Ama Neden?

Web sitenizden satış yapıyor olabilirsiniz veya müşterileriniz size rahatlıkla ulaşıyor olabilirler ama google ve benzeri arama motorları tarafından bu takip edilmeyecektir. Sunduğunuz hizmetler ve satışını yaptığınız ürünler hakkında teknik bilgiler bulunan, modeller ve detaylar hakkında açıklayıcı içerik yazıları olan bir web sitesi google tarafından kıymet görür. Bu sayede web sitenizin doğal reklamını yapabilir ve reklam maliyetlerinizi 1 e 10 düşürebilirsiniz.

Blog Siteniz Müşterileriniz İle İletişim Kurmanızı Sağlar

Standart bir blog sitesinde, blog sahibi ürün ve hizmetleri hakkında makaleler ve yazılar yayınlar, takipçiler ve ziyaretçiler bu yazılara yorumlar ekler. Bu yorumlar, site sahibi tarafından onaylanır ise blog sitesinde yazının altında yayınlanır. Bu hususta daha şeffaf olur ve yapılan yorumları onay gerektirmeden yayınlarsanız, ziyaretçilerinizin hem takdirini kazanabilir, hem de yaşanan sıkıntı ve sorunlara daha hızlı müdahale edebilirsiniz. Bu şekilde sorun yaşayan ve belki firmanızdan kopmak üzere olan bir müşteriyi dahi kaybetmemiş olursunuz. Müşteriniz olmayan birinin olumsuz bir yorumu dahi olsa vereceğiniz mantıklı ve bilgi kokan cevaplar ile hem ilgili şahsı hem de bu makaleleri görüntüleyen diğer ziyaretçileri de şirketinize yönlendirmiş olursunuz.

İyi Haberler Yayınlayın

Yeni ürünler sunmaya başladığınızda veya mevcut ürün ve hizmetlerinizde indirime gittiğinizde, promosyonlar gerçekleştirdiğinizde blog sitenizi kullanabilirsiniz. Bu sayede müşterileriniz indirim ve promosyonlardan haberdar olurlar. Elbette müşterilerinize bunları e-mail ile de iletebilirsiniz. Fakat ya henüz müşteriniz olmayanlar. Onlara e-mail ile nasıl ulaşacaksınız?

Peki Blog Sitesinde Nasıl Güzel Yazılar Paylaşacağım?

Blog’u kendiniz için değil, müşterileriniz için yayına başlattığınızı unutmayın. En ok bildiğiniz şeyi yapın. Sattığınız ürün ve hizmetleri en ince noktasına kadar anlatın ve tanıtın. Bilgi birikiminizi yazıya dökün ve müşteri problemlerini çözün. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

Peki Blog’ta Kimler Yazacak?

Bu bir takım işidir. Sadece bir kişinin yapabileceği bir şey kesinlikle değildir. Şirketinizde çalışanların muhtemelen her birinin farklı konularda bilgi birikimi ve uzmanlıkları vardır. Bu kişilerle bir takım oluşturun ve bloğunuzda herkes bildiği bilgileri müşterileriniz ile paylaşsın. Unutmayın siz de dahil çalışanlarınız müşterilere hizmet sunmak ve karşılığında şirketi ayakta tutmak ve geliştirmek ile mükellefsiniz. Bu hususu blog yazarlığında da devam ettirmek her çalışanın bir manada vazifesidir.

Makalemizi sonlandırırken;

Makalelerinizi çok uzun tutmayın. 1000 kelimeyi bulan bir makale sıkıcı olabilir. Mümkünse 500 kelimeyi geçirmeyin. Bu makalemiz biraz uzun oldu kusurumuza bakmayın J

Yazılarınız içerisinde konu ile alakalı ilginç ve etkileyici resimler kullanın. Bu sayede okuyucularınız ve müşterilerinizin canı sıkılmayacak ve makalenizi sonuna kadar okuyacaklardır.

Olumsuz yorumları da mutlaka yayınlayın. İlk başta bu size yanlış bir fikir gibi gelebilir fakat zamanla olumsuz yorumların da hem sitenize, hem size hem de hizmetlerinize ciddi olumlu katkılarının olduğunu göreceksiniz.

Bizce beklemeyin. Hemen bu gün BLOG sitenizi yayına verin. Müşterileriniz ile buluşmayı ertelemeyin. Onlara hemen yardım edin ki çok para kazanın!

blog , , , , , ,

Yorumlar (1)

Kim demiş “Türkiye’den hosting hizmeti alınmaz” diye… Tavsiye ettiğim Türk hosting firmalarından biri de sizsiniz. Böylesine faydalı bir makale hazırladığınız için teşekkürler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir