Linux VPS Sunucu Mu Windows Sunucu Mu?

06Nisan 2017
by admin

Sunucu hizmeti sağlayan veya bu işe yeni girecek olan firmalar için sunucu hizmeti oldukça önemlidir. Zira bir web sitesi veya blog’un ziyaretçilerine sunacağı deneyim ve hizmet direkt olarak sunucuların kalitesine bağlı bir durumdur. Piyasada bulunan ve en fazla ilgi gören sunucuların başında ise Linux VPS sunucular ve Windows sunucular gelmektedir. Hosting firmaları tarafından bu sunucuların kullanılması ise sunucuların hızlı ve kaliteli olması ile açıklanabilir. Virtual Private Server yani VPS olarak adlandırılan sanal özel sunucular ile web site ve blog’ların barındırılması daha kaliteli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bir sunucu birbirinden farklı ve bağımsız şekilde sanal sunuculara bölünebilir ve sanal sunucu olarak kullanılabilir. VPS sunucular ise aynı sunucuda bulundukları halde sanal sunucuların birbirinden farklı ve bağımsız şekilde çalışmasına olanak sağlamaktadır. Paylaşılan sunuculara erişim kısıtlanmış olsa da her sanal sunucuda kendi kontrol paneli, işletim sistemi ve kendisine ait bir kullanım kapasitesi mevcuttur.

ASP ve ASP Net MySQL ve Windows VPS Sunucu

ASP.net web tabanlı olan bir web geliştirme aracıdır. Bu platformda birçok web sitesi veya forum yazılabilmekte ve yönetilebilmektedir. Microsoft NET Framework tabanlı bir yazılımdır. ASP.net server üzerinde çalışmaktadır ve ilgili kodlar yorumlanarak HTML veya CSS formatına çevrilerek kullanıcılar tarafından görüntülenir. Kullanıcı, Web İstemci ve Web Sunucu rollerinin yönetilmesi ASP.net ile gerçekleştirilmektedir. Genel olarak web uygulaması geliştirilirken kullanılan sistem oldukça kullanışlı ve sayısız özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Virtual Dedicated Server olarak tanımlanan Windows VDS sunucularda ana sunucu sanal değil donanımsal olarak bölünmektedir. Bu şekilde bölünen sunucular birbirinden bağımsız küçük sunucular haline getirilmektedir. Bu yönüyle VDS sunucu VPS sunuculardan daha farklı olarak çalışmaktadır.

PHP ve MySQL ve Linux VPS Sunucu

Linux VPS sunucuları web site ve bloglar için daha kalitelidir. Ana sunucuda yüklü olan işletim sisteminin kullanılması ile sanal sunucular tek elden hizmet sağlamaktadır. Linux VPS sunucuların birçok avantajı mevcuttur. Maliyet konusunda oldukça uygundur. En uygun fiyata alabileceğiniz maksimum hizmeti satın alırsınız. Ayrıca sunucuyu istediğiniz şekilde özelleştirmeniz de mümkündür.

Web Sitenize Uygun Tercih Yapın

Sunacağınız hizmete göre e-ticaret sitesi veya forum gibi platformlara uygun hizmeti seçmeniz gerekiyor. Sitenizin özelliklerine ve sunulacak olan hizmete göre kendinize sunucu hizmeti almanız mantıklı olacaktır. Linux VPS sunucuların birçok internet sitesi sahibi tarafından kullanıldığını göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır.

blog , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir