Linux ve Windows Hosting sunucuları Arasındaki Farklar Nelerdir?

06Şubat 2017
by admin

İlk kez internet sitesi kuracak bilmesi gereken konulardan biri hosting’dir. Hosting sorgulama ile hizmeti satın almak, sadece firma seçimi yapmak değildir. Hosting alırken Windows veya Linux olmak üzere ikisinden birinde tercih yapmanız da gerekmektedir. Bu makalemizde Linux ve Windows hosting çeşitleri arasındaki farkları sizin için inceledik. Bir hosting hizmeti satın almadan önce tercihinizde yardımcı olacak bu yazımız size en doğru kararı vermenizde yardımcı olacaktır.

 

 

Web Sitenizin Formatı önemli.

Windows hosting’in ve Linux hosting’in kullanıcılarına sunduğu özellikler ve imkanlar farklıdır. Bu özelliklerin farklılıkları tercihinizde bilerek seçiminizi yapmanızla avantajlı olacaktır.

Öncelikle seçeceğiniz özelliklerin başında web sitenizin formatı önemlidi. Örnek olarak web siteniz portal, forum veya benzeri bir site olacaksa PHP tabanlı Linux en doğru seçin olacaktır. MSQL veri tabanı kullanan ve ASP.NET tabanlı bir web siteniz var ise de Windows Hosting server kiralama sizin için doğru seçim olacaktır.

 

Diğer özellikler ve benzerlikler.

Windows ve Linux hosting için birbirine benzeyen ve farklılık gösteren özellikleri sizin için madde madde sıraladık.

Bu iki hosting çeşidinin de performans, fiyat, güvenlik gibi özelliklerinde birbirinden farklılık gösteren avantajlar  bulunur bunları özetlemek gerekirse;

  • HTML ve JavaScript gibi dünya genelinde en çok kullanılan dosya tipleri içinde ikisi de uyumludur. Bu sistemlerin içerisinde bulunacak en uygun araç ise FTP sunucusudur.
  • Her ikisi içinde HTML ve Flash uygun çalışır.
  • PHP yazılımlar her iki hosting sunucusu içinde çalışır ama en iyi sonuç Linux Hosting ile alınır.
  • Her iki hosting sunucusu içinde MYSQL vardır ama en iyi sonuç Linux sunucu ile alınır.
  • Her iki hosting çeşidinde de e-mail özelliği rahatlıkla kullanılabilir.
  • PHP ve MYSQL yazılımlar için en uygun hosting çeşidi Linux hosting sunucularıdır.
  • ASP.NET ve MSSQL yazılımları için ise en uygun ve ideal sistem Windows hosting sunucularıdır. Yakın zamanda çıkmış olan ve ileride adından daha çok sık bahsedilecek olan sistem .net Core içinde en uygun hosting sunucu seçeneği Windows hostinglerdir.

Sonuçlar ve özellikler bakımından Linux hosting ve Windows hosting arasında tercih yapmakta zorlanıyorsanız, Web sitenizin özelliklerine ve sistemine uygun sunucu tercihinizde uzmanlar ile danışmakta fayda olacaktır. Kaliteweb destek ekibi olarak size en iyi sunucu seçiminde her aşama hakkında yardımcı olmaya hazırız.

blog , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir