Linux Sunucularda Virüs Taraması Nasıl Yapılır?

15Kasım 2016
by admin

Merhabalar kaliteweb hosting blog takipçileri. Bu yazımızda sizlere linux sunucularda virüs taramasını yapmayı anlatacağız.

Sunucularımızda en büyük problemlerden bir tanesi virüs bulaşma sorunudur. Çeşitli yollardan bulaşan bu virüslerin silinmesi ise kimi zaman günler alabilir. Özellikle dosya boyutu yüksek olan sunucularda virüs temizleme işi işkenceye dönüşecektir ve sunucumuza bulaşan virüs performansa etki ederse büyük kayıplara yol açabilecektir.

Bu yazımızda sizlere Linux sunuculardan virüs temizlemeyi ve sunucularımıza virüs bulaşmaması için almamız gereken güvenlik önlemlerini anlatacağız.

Öncelikle sunucularımızın güvenliği için neler yapabiliriz ondan başlayalım.

SSH Portu: SSH portunuz default olarak kalmasın. Linux sunucular ilk kurulduklarında 22 portu ile açılırlar. 22 Portu default olarak gelen bir porttur ve sunuculara yapılan şifre denemelerinin büyük çoğunluğu bu port üzerinden yapılmaktadır. SSH Portu değiştirmeyi bilmeyenler için daha önceki yazılarımızda SSH portu değiştirmeyi anlattık. B

İndirilen dosyalar: Sunucularımıza indirdiğimiz dosyalar çok önemli. Kaynağını ve yapımcısını bilmediğiniz dosyalar sunucunuza zarar verebilir ve virüs bulaştırabilir. İndirdiğiniz dosyalar her zaman lisanslı ve güvenli olsun.

Sunucu bakımı: Sunucularınızı belirli aralıklarla bakımdan geçirmek çok önemlidir. Sunucunuzun içerisinde yer alan web sitelerini veya dosyaları düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Web sitelerinde veya dosyalarda bulunan açıklar sunucunuza virüs bulaşmasına neden olabilir.

Anti virüs: Sunucularınızı belirli aralıklarla muhakkak anti virüs taramasından geçirin. Böylelikle faal olmayan ya da harekete geçmiş virüsleri tespit edebilirsiniz. Anti virüs programı olarak “Virüs bulaşmış sunucu nasıl temizlenir” başlığı altında kullanılan anti virüs programını kullanabilirsiniz.

banner2

Virüs bulaşmış sunucu nasıl temizlenir?

Aşağıdaki adımları takip ederseniz sırası ile öncelikle anti virüs programı indireceğiz. Ardından anti virüs programını tar.gz dosyasının içinden çıkartacağız. Ardından anti virüs programının sunucumuza kurulumunu yapacağız ve son olarak anti virüs programını çalıştırarak sunucu içerisinde anti virüs taraması yapacağız.

1. Öncelikle aşağıdaki kod ile anti virüs programını indirelim.
wget http://www.rfxn.com/downloads/maldetect-current.tar.gz
2. aşağıdaki kod yardımı ile anti virüs programımızı tar.gz içerisinden çıkartıyoruz.
tar zxvf maldetect-current.tar.gz
3. Malbet klasörünün içerisine giriyoruz.
cd maldet*
4. Son olarak anti virüs programını kuruyoruz.
sh install.sh

Evet artık anti virüs programımız kullanıma hazır halde. Şimdi sıra sunucumuzu anti virüs taramasından geçirmede, Aşağıdaki komutu uygulayarak sunucu taramasını başlatabilirsiniz.

maldet -a /home/?/public_html

Sunucumuzun disk boyutuna göre tarama işlemi uzun sürebilir, taramayı sonlandırmayınız.

Sunucunuzun içerisinde virüs çıkması halinde malbet anti virüs programı size virüsün nerede olduğunu ve nasıl temizleyeceğinizi söyleyecektir.

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir