Linux Hosting ve Php

27Şubat 2017
by admin

Linux hosting web sitesi kurarken ihtiyaç duyduğumuz alanı bize veren bir uygulamadır. Hosting (barındırma sistemi)’nin bir çeşidi bir markasıdır linux hosting. Birçok artı özelliği de negatif özellikleride bünyesinde barındıran linux hostingin artı özelliklerinden biri de php idir. Peki nedir bu php ne işe yarar, linux hosting ile nasıl kullanılır aşağıdaki yazımızda bundan bahsedeceğiz.


PHP

Web hosting uygulamalarını birbirinden ayıran en önemli özellikler yayın yaparken kullandıkları web server yazılımı ve scripting dilleridir. Bu dillere örnek verecek olursak Php ve asp en yaygın kullanılanlarıdır. PHp dilinin windows üzerinde %100 uygun sürümü bulunmaktadır. WIndows web server üzerinden PHP 5 sürümü direk yüklü olarak gelmektedir. Linux hosting PHP desteği sunar. Bu özelliğinden dolayı wordpress , Joomla ve Drupal gibi içerik yönetim sistemleri ile performanslı çalışabilmektedir. MySQL, HTML, Javascript, Java, Flash çalıştırabilir, mySQL, Oracle, PostgreSQL, FilePro, Informix veSolid veritabanlarıyla iletişim kurabilir. Eğer PHP yazılımlı bir site kuracaksanız tartışmasız bunun en iyi seçeneği linux hostingdir. Peki nedir bu php? Php web tabanlı çalışır. Php kodları sunucu tarafından derlenir.


Kullanıcıya ise Html çıktısı gösterilir. Yani php kodlarını kullanıcı göremez. Kullanıcı php alt yapılı bir dosya oluşturuyorsa bu dosyanın içinde php, javascript ve html kodları bulunmaktadır. Sunucu php kodlarını ayıklar ve kullanıcıya html çıktısı halinde gösterir. Php bir arka plandır. Sitenin görselliğine bir katkıda bulunmaz php. Php arka plandaki olayları kontrol ederek sitenin kullanıcısına bir katkıda bulunmaktadır. Google, twitter, facebook, wordpress blog sistemi, joomla blog sistemi vb. Uygulamaları php ile kurabilirsiniz. Php açık kaynak kodludur. Bu sayede kaynağına ulaşabilir ve php sistemi daha iyi tecrübe edinebilirsiniz Bir çok veri tabanı ile uyumlu çalışabilmektedir. Bu da kullanımını yaygınlaştıran bir unsurdur.


Linux tabanlı olması sebebi ile linux hosting kullanıcıları arasında çokca yaygın olsa bile sanal sunucular sayesinde diğer hosting kullanıcılarının da çokça müşterisi vardır. Kolay kod dizilimine sahip olması sebebi ile kullanımında hiç zorlanmamaktadır müşteriler. Php çok hızlı çalışması ile de kullanıcılarından takdir toplamaktadır. Php’nin ücretsiz olması da bir avantajdır. Herhangi bir lisans bedeli ödenmemektedir. Bütün bu avantajları dışında PhP’nin dezavantajarı da bulunmaktadır. Örneğin sürüm uyuşmazlığı. Yeni çıkan sürümlere her zaman ayak uydurmayabilmektedir. Bütün bir şekilde değerlendirildiğinde Php oldukça kullanışlı bir uygulamadır. Özellikle linux hosting ile muhteşem bir uyum içerisinde çalışmaktadır.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir