Linux Hosting Nedir ?

05Mart 2017
by admin

Sunucu veya Hosting Nedir?

İnsanların, internet üzerinde yayımlanan bilgilere erişebilmesi için verilerin kayıtlarını tutan ve kullanıcıların talepleri doğrultusunda verileri, onlara gönderen cihazlardır. İngilizce “hosting” olarak anılır.

Çalışma Prensipleri Nedir?

Sunucular, internet kullanıcılarının birtakım verilere ulaşmasını sağlarlar. Sunucu sahipleri bunu bir web sitesi için, bir oyun için, bir yazılım ya da online işlem yapan herhangi bir uygulama için kurmuş olabilirler. Kullanıcılar, bu işlemleri bireysel olarak kendi bilgisayarında da yapabilirler ancak bilgisayarlarını hem 7/24 açık tutmaları gerekir hem de bilgisayarlarının performansının ve kullandıkları internet hızının çok yüksek performansa sahip olması gerekir. Ancak şirketten alınan sunucular 7/24 açık ve yüksek performanslıdır. Ayrıca şirketlerin kullandıkları internet hızları da mükemmeldir.

 

Hangi Alanlarda Kullanılırlar?

Örneğin bir blog sitesini ele alalım. Blog yöneticisi bir sunucu hizmeti veren şirketten, örneğin Data Telekom sitesinden bir web hosting alarak sitesinin kurulum ve kayıt dosyalarını sunucuya upload eder. Blog yöneticisinin yazdığı her blog yazısının kaydı kiraladığı Linux hosting ve ya Windows hosting tarafından tutulur. Ve yayını yapılır. Aynı şekilde bir oyunun sunucusu da yapılabilir. Örneğin Counter Strike oyunu için de benzer sunucular vardır. Oyuncuların kaydını tutar ve oyunu sürekli yönetir. Adminden aldığı komutları işleme sokar. Tüm bu işlemler ile birlikte online etkinliği olan her türlü yazılım için gerekliliği vardır. Örneğin internet bankacılığı uygulamaları için bankaların kendi hosting cihazları vardır. Tüm kayıtları şifreli bir biçimde saklarlar.

Linux Hosting Nedir?

Linux Sunucular, diğer sunuculara göre daha düşük fiyat ancak aynı ve ya daha yüksek performans ile karşımıza çıkar. Bu durum Linux dağıtımlarının tamamen özgür olarak yani açık kaynaklı olarak ve ücretsiz olarak dağıtılmasından kaynaklanıyor. Performans konusunda da Windows sunuculardan geride değildir. Ayrıca arka planda fazlaca uygulama çalıştırmaz. Diğer bir deyiş ile kullanıcıların işlerine yaramayacak olan gereksiz uygulama kalabalığı yoktur. Windows sunucular ASP.NET tabanlı web sayfalarında sorunsuz çalışırlarken PHP tabanlı sistemlerde sorun yaratabiliyorlar. Ancak Linux sistemlerde ise PHP tabanlı web sayfaları tamamen sorunsuz ve hızlı bir şekilde çalışmaktadır.

Linux Sunucuların belki de tek dezavantajı komutlar ile yürütülmesi. Windows’da görsel bir şekilde işleri halledebilirken Linux’da bu işler, kodların kullanımı ile yapılır. Ancak bu kodları öğrenmek de hiç zor değildir. Birçok web sayfasında nasıl kullanılacağı da anlatılmıştır. Linux web hosting, Windows web hostinge göre çok daha avantajlı sistemlerdir.

blog , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir