Limitsiz Hosting Nereden Alınır?

22Şubat 2017
by admin

Hosting tabiri, hazırlanan bir web sitesinin sayfalarını yüklemek için gereksinim duyulan alan için kullanılmaktadır. Hazırlanan web sitesini için sunucularda ayrılmış olan alana hosting denir. Hosting hizmeti için bilgisayardan ziyade sunucu denen, bilgisayardan daha güçlü olan makinalar kullanılır. Sunucuların İngilizce adı “server”dır. Sunucular internet sitesini yayınlamak için özel üretilmiştir ve internete çok hızlı bir şekilde bağlanabilir. Web sitesine ait olan belgeleri ve dosyaları saklar ve internetteki kullanıcıların erişmesini sağlar. Bu bahsedilen veri ve dosya saklama işlemine ise web hosting hizmeti denmektedir.


Web hosting hizmeti yüzlerce firma tarafından piyasaya sunulmaktadır ve değişik ihtiyaçlara cevap verecek farklı boyutlarda ve farklı fiyatlarda bazı hosting paketleri bulunmaktadır. Hosting paketlerinin fiyatını etkileyen temel faktörlerden bazıları hostingin depo alanı, bant genişliği, sunucunun işletim sisteminin çeşidi (Windows, unix, Linux gibi), güvenlik sertifikası, vb. faktörlerdir.
Web hosting firmalarının oluşmasının nedeni internetteki sitelere barınma imkanı verme yani ev sahipliği yapma ve ev sahipliği yapılan sitenin 7 gün 24 saat kesintisiz internette yayımlanmasını sağlamaktır.

Hosting Çeşitleri
Shared hosting (bir diğer adıyla paylaşımlı hosting), Co-Location , Reseller (bayi) ve Dedicated hosting (Kiralık sunucu) hosting çeşitleridir. Limitsiz hosting ise paylaşımlı (shared) hosting çeşitlerinden bir tanesidir.
Domain, yani alan adı, ise internette bir yere sahip olmak için alınması gereken kimliktir. Domainler web sitesinin adresidir, denilebilir. Bu adrese sahip olmadan internet kullanıcıları sizin sitenize ulaşamazlar. Ancak bir web hosting sunucusu olmadan söz konusu sitenin internette yayımlanması mümkün değildir.


Limitsiz Hosting Ne Anlama Gelir?
Sınırsız, bir diğer adıyla limitsiz hosting disk ve trafik açısından müşterilere limit koymadan hizmet almaları amacıyla oluşturulan bir paylaşımlı hosting çeşididir. Limitsiz hosting ile dilenen büyüklükte belki de binlerce sayfa oluşturulabilir ve disk ya da trafik konusunda herhangi bir kısıtlamaya tabi tutulmazsınız. Ancak teorik olarak ismi limitsiz olsa bile verilen bu hizmet paylaşımlı (shared) hosting sunucularından sağlandığı için elbette ki bir sınırı olacaktır.
Peki limitsiz hosting hizmetini nasıl ve nereden elde edebiliriz? Bu sorunun birçok cevabı bulunmaktadır. Limitsiz hosting hizmeti sunan birçok firma vardır. Siz de bu firmalardan birini seçerek limitsiz hosting hizmetini elde edebilirsiniz. Ancak şunu unutmamanızda yarar vardır: Hiçbir şey sınırsız değildir ve hosting için kullanılan limitsiz (sınırsız) kavramı sadece bir deyişten, ticari bir terimden ibarettir.

blog , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir