Limitsiz Hosting Alırken CPU ya Dikkat Edin!

06Mart 2017
by admin

Hosting veya Sunucu Nedir?

Hosting şirketleri, internet ağının temelini oluştururlar. Her türlü dosyaya, örneğin videoya ya da bir yazıya ya da bir resme ulaşmamızı sağlayan cihazlara sunucu ya da İngilizce olarak “Hosting” denir. Bu şirketler, her müşterisine ayrı ayrı ya da ortak olarak birer makine ayırır ve bu makinelerde kullanıcıların bilgilerini ve yayınlarını saklar. Örneğin bir web sitesine erişebiliyor olmamızın nedeni, o web sitesinin yayını, sunuculardan birisinde sürekli çalıştırılmasından dolayı. Ayrıca herhangi bir yazısına ya da videosuna erişmemizin nedeni de aynı şekilde. O sunucularda o videoların saklanmasından dolayı erişebiliyoruz. Genel manada bu tip işleri yaparlar Aynı şekilde oyun sunucuları da çokça mevcuttur. Bu tip sunucularda ise temel amaç her kullanıcıyı aynı ortama bağlamak, aralarında bağ kurmak ve aynı oyuna dahil etmek.

Limitsiz Hosting

Hosting kullanıcılarının en büyük dertlerinden birisi de sürekli aşamadıkları bir limitin var olması. Örneğin; internet hızı limiti, disk kapasitesi, aylık trafik kotası gibi birçok limit vardır sunucularda. Tabi bu limitlere alternatif olarak da limitsiz hosting paketleri mevcuttur. Kullanıcıların birçok problemini giderebiliyor bu paketler. Ancak bazen yine de sorunlar kaçınılmaz oluyor. Her ne kadar limitsiz olsalar da CPU limitleri mevcuttur. Sunucu cihazlarının içerisinde temelde bir işlemci vardır. Ve o cihazda kaç tane hosting varsa her birine ne kadar ayrıldıysa o kadar hız düşer. Ancak bir hosting cihazında yalnızca iki adet web sayfası var ise hız yarı yarıya bölüşülmez. Her birine belki de %5 er hız düşüyordur. Çünkü birde CPU limitleri eklenir paketlere. Alacağınız hosting tipine göre CPU hızınızı da seçmelisiniz.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Yukarıda da bahsedildiği gibi kiralayacağınız sunucuyu ne için aldığınıza göre CPU hızları da değişmektedir. Örneğin bir web sayfası için alırken seçebileceğiniz CPU hızı ile devasa bir oyun için alacağınız sunucunun CPU hızı birbirinden çok farklı olacaktır. Paketlerde her ne kadar sınırsız hosting deniyor olsa da her birinin CPU hız limiti vardır. Yalnızca Virtual Private Server (VPS) sunucularda bu limit yoktur. Tek donanım, çalıştırdığı tüm web site, oyun vs. için geçerlidir. Ne kadar az yayın o kadar çok server başına donanım demektir. Ancak diğer Virtual Dedicated Server (VDS) sunucularda her müşteriye ayrılan bölüm farklıdır. Aynı şekilde işlemci hızı da ayrı olarak seçilmektedir. Hangi türde bir yayın yapacaksanız ona göre hosting, ona göre CPU seçmelisiniz.

blog , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir