Kurumsal Hosting

02Mart 2017
by admin

Hosting Nedir?

İnternet, her geçen gün yeni sitelere ev sahipliği yapmaktadır. Yeni sitelerin kurulması için de domain, hosting ve web hosting gibi çeşitli hizmetlerin satın alınması gerekir. Böylelikle bir site olmanın yolu açılmış olur. Hosting bir sitenin sayfa ve verilerinin saklanması için ihtiyaç duyulan yerin sunucular denen bilgisayar benzeri makinelerde sağlanması işlemidir. Sunucu denen makineler bilgisayarlara çok benzese de aralarında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin sunucular 7 gün 24 saat açık, online ve internete yayın yapar, yapmaya hazır  halde olmalıdır.

Sunucuların saklandığı oda datacenter adı verilen bir odadır. Data centerda sürekli bulunması gereken unsurlar vardır. Bunlar mühendis, her daim yüksek hızlı internet, jeneratör ve benzeri unsurlardır.

Hosting denen hizmet mail hizmetlerinde de kullanılmaktadır. Bu hizmeti veren birçok firma vardır. Bu firmaların verdiği hizmet sayesinde alınan domain isminin aktifleştirilmesi sağlanır. “Domain nedir?” şeklinde bir soru sorulacak olursa da domainin bir web sitesinin adresi olduğunu söylemek mümkündür. Domain bir sitenin sahip olması gereken en önemli unsurlardan bir tanesidir. Eğer domain olmazsa web sitesi IP numarası üzerinden çalışır. Yani web sitesine ancak IP numarası yazılarak ulaşılabilir ki bu da çok tercih edilen bir durum değildir. Eğer bir hosting hizmeti satın almak istiyorsanız dikkat etmeniz gerekenler sitenin açılma hızı, site için verilmesi taahhüt edilen boyut, ve benzeri unsurlardır.

Web hosting nedir?” şeklinde bir soru sorulacak olursa da bu soruya kelimelerin anlamı üzerinden cevap vermek yerinde olacaktır. Web kelimesinin anlamı dünya genelinde internet  ve hosting kelimesinin anlamı da barındırmak demektir. Kelimelerin beraber kullanımındaki anlamına bakacak olursak web hosting kelimesinin anlamı dünya çapında ev sahipliği yapan, barındıran  olarak karşımıza çıkar. Yani web hosting demek web sitesinin sayfa ve verilerini barındırma, bunlara ev sahipliği yapma işlemi demektir. Dikkat ederseniz hosting web sitelerinin sayfa ve verilerinin saklanması için ihtiyaç duyulan alan iken web hosting bu saklama işlemine verilen addır.

Kurumsal hosting ise sadece vergi levhası olan kişi ve kurumların sahip olabileceği bir hizmettir. E-mail hizmetini yoğun kullanan kurumlar bu hosting çeşidini tercih ederler. Kurumsal hosting paylaşımlı hostingden daha güçlüdür. Paylaşımlı hostinge benzer bir cPanel deneyimi yaşasanız da kurumsal hosting çok daha güçlü bir hizmettir. Kurumsal hosting hizmetleri için kaliteweb’i ziyaret edebilir, uygun fiyatlı kaliteli hizmet almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

blog , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir