Kısa Kısa İnternet Terimleri -1 (Domain)

19Şubat 2017
by admin

Merhabalar bu makalemizde genel olarak domain hakkında bilinmesi gerekenleri ve belli başlı terimleri en baştan ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Makalemiz konu hakkında hiç bir bilgisi olamayan kişilerin bile rahatlıkla anlayacağı bir dilden domainin özelliklerini, türlerini ve nasıl alındığına dair konuların bütününü ele almaktadır. Hazırsanız başlayalım…

Domain nedir?

Bu sorunun cevabını sitemizde belki de bin kere vermişizdir. Yinede Domain Türkçe karşılığıyla Alan adı demektir. internet sitelerinin kolayca bulunması için sadece kendilerine özgü oluşturdukları adres ve kimlikleridir.

Sub domain nedir?

Türkçe karşılığıyla Alt alan adı demektir. Sub domain kullanılarak var olan Alan adınızın başına ön kelime ekleyerek yeni bir alan adı türetebilirsiniz. Örnek olarak: blog.kaliteweb.com yani şuan bulunduğunuz site kaliteweb.com‘un sub domainidir. (Sub domainler sadece nokta ile ayrılır tire,virgül ve ya başka bir karakter ile oluşturulamaz.)

Domain alımı nedir?

“Yeni bir site kurmak istiyorum, nasıl yaparım” sorusuna verilen ilk cevap genellikle bu olur. Alan adı almak, domain tescil ettirmek aynı işlemin faklı bir şekilde adlandırılmasıdır. Domain alabileceğiniz çok sayıda site mevcuttur. Domain alımı sitemizin ana sayfasında bulunan alan adı sorgulama bölümünden yapılabilir.

Host veya Hosting nedir?

Domainde de olduğu gibi bu sorunun cevabını da fazlasıyla bu site bünyesinde açıklamış olabiliriz yinede, hosting veya web hosting sitenizin yayınlanması için gerekli olan sunucu ihtiyacıdır. Hosting hizmetleri çeşitlere ayrılmıştır daha fazla bilgi edinmek isteyenler ziyaretçiler hosting etiketi ile sitemizden hostingin bütün ayrıntılara ulaşabilirler.

DNS nedir?
Dns (Domain Name Service veya Domain Name Server): Türkçesi “Alan Adı Sistemi” veya “Alan Adı Sunucusu” olarak adlandırılır. Alan adının yayınlanması için sunucu üzerinde yapılan küçük çapta işlemlerden ibarettir. Dns kaydı ile yayının hangi serverdan yapılacağının bilgisi alan adına tanıtılır.

FTP Nedir?

FTP (File Transfer Protocol) Türkçe anlamıyla Dosya Transfer Protokolü. En eski internet protokollerinden olan FTP internete bağlı bir bilgisayardan başka bir bilgisayara dosya aktarmak için on-line ortamda kullanılan kullanılan bir veri transferi sistemidir. Bu işlemin genel olarak kullanılma amacı normal bir bilgisayar üzerinden sunucuya dosya aktarmak, kaldırmak ve ya düzenlemek amaçlıdır.

blog , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir