Kendi Web Sayfanız veya Facebook Sayfanız.. Öncelik Hangisine?

11Temmuz 2017
by admin
3

Her internet kullanıcısının veya firma sahibinin muhtemelen aklına gelen bir sorudur bu.

Ürünlerimizi, hizmetlerimizi veya kişisel içeriğimizi nasıl kullanıcılara ve müşteri kitlelerine ulaştırabiliriz?

Kendimize ait bir web sitesi mi hazırlamalıyız? Firmamızın tanıtımını profesyonel bir web sitesinden mi yapmalıyız?

Veya bunlarla uğraşmadan facebook sayfamızı oluştuşturup mu potansiyele ulaşmalıyız?

 

Bu 2 soru aklımızı kurcalayadursun, yazının sonunda okuyucuların iki gruba ayrılması muhtemeldir diyelim.

 

Bir Facebook sayfası oluşturmak oldukça kolaydır. Üye formunu doldurup üye olun, yazın ve sonra gönderin! Facebook sayfanız milyonlarca potansiyel müşteri için artık hazır durumda!

Facebook veya diğer sosyal ağlar bir web sitesinin size sağlayamayacağı zenginliği sağlayabilir. İyi bir strateji ile ürünlerinizi çok fazla sayıda kişiye ekstra efor, ciddi vakit ve fazla para harcamadan ulaştırabilirsiniz. Ürün ve hizmet resimlerinizi rahatlıkla yüz binlerce kişiye anında ulaştırma potansiyeli sosyal ağlarda her zaman vardır.

Fakat uzun süreli bir iş stratejisi ve sadık müşteri kitlesi için web sitenize her zaman ihtiyaç duyacaksınız. İçinizden neden dediğinizi duyar gibiyim!

Sosyal ağlarda oluşturduğunuz bir sayfanın sahibi siz değilsiniz ve doğal olarak her zaman tam yetki ve kontrole de sahip olmanız mümkün olmayacaktır. Bu tür siteler çalışma politikalarını değiştirebilirler. Uzun sürede hazırladığınız içerik bir bakmışsınız artık sosyal ağınız için legal ve izin verilen bir içerik olmaktan çıkmış Geri dönüşü mümkün olmayan sorunlar artık kapınızda! Belki sosyal ağınız kapanma kararı dahi alabilir!

Ek olarak sosyal ağlarda firmanızın ve ürünlerinizin tanıtımı belki yapabilirsiniz fakat ürünlerinizi sosyal ağlardan satmak olukça zordur. Web sitesi olmayan bir işletme asla güven telkin etmeyecektir. Hosting hizmeti alarak faal durua getirdiğiniz bir web sitesi sizin kişisel kimliğiniz, müşterilerinizin size duyacağı güven demektir.

Souç olarak elbette sosyal ağlarda bulunmalısınız. Fakat web siteniz de mutlaka olmalı. Büyük firmaların web siteleri her zaman vardır. Ama ne kadar büyük olursa olsun sosyal ağlarda bulunmayan büyük işletme yok desek asla abartmış olmayız.

Aslında olay şu.. Pasta ile ekmeği birbirine karıştırmamak lazım. Ekmek olmazsa olmazımız ama pastada olsa hiç fena olmaz. Web sitelerimiz olmazsa olmaz ama sosyal ağlarda bulunmak ile hem firmamızı hem de web sitemizi rahatlıkla tanıtabilir, bir kaç leveli rahatlıkla atlatabilirsiniz.

blog , , , , , ,

Yorumlar (3)

wep sayfam tabiki

Her zaman web sayfamı düşündüm fakat geçmiş senelere bakınca keşke webden ziyade facebook, twitter veya instagram gibi servislere yoğunluk gösterseydim diyorum.

Aynı facebook sayfamı 5 senededir kullanıyorum . Bu arada yaklaşık 3 farklı sitemi kapatmak durumunda kaldım kendi adıma facebooktan verim alıyorum.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir