Kablosuz Elektrik Akımıyla Şarj Aleti Kullanmadan Cihazları Şarj Edebileceğiz

20Şubat 2017
by admin

Tesla’nın rüyası olan kablosuz enerji aktarımı yakın zamanda hayatımıza girebilir

 

Nicola Tesla ile başlayan bu serüven, 200 yıla aşkın bir süredir üzerinde kafa yorulan bir düşünceydi ama artık bu durum bir teoriden öte bir gerçeklik.

Amerika Birleşik Devletlerinin köklü şirketlerinden olan Walt Disney’in araştırma birimi Disney Research, geliştirdiği teknoloji ile beraber bir oda içerisinde kablosuz elektrik akımını yaymayı başardı. Geliştirilen bu teknoloji ile beraber kullanıcılar elektronik cihazlarını şarj yuvasına ve kablosuna ihtiyaç duymadan WiFi ağı kullanır gibi şarj edebilecek.

Disney Research araştırmacılarının “duruğumsu oyuk yankılanımı” (QSCR) adını verdikleri bu yöntemi test aşamasında 5 metrekarelik yakın alan durgun manyetik dalgalarla kaplanmış bir oda içerisinde denendi. Elde edilen sonuçta cep telefonu, vantilatör ve aydınlatma cihazlarının tümü aynı anda şarj oldu.

Testin yapıldığı oda içerisinde tek biçimli manyetik alan oluşturmak için uzmanlar duvar, zemin ve tavanı metalle kapladılar. Bu sayede aynı rezonans aralığında çalışan aygıtlara sorunsuz şekilde akım iletebildi. Odayı dolduran elektrik akımlarını ayrı kapasitörlerle kanalize eden araştırmacılar, böylelikle oda içinde kontrolsüz yüklenme bölgelerinin oluşmasını önledi.

Bu Teknoloji hayatımızı girdiğinde kablosuz elektrik aktarımını WiFi gibi pratik ve yaygın bir uygulama haline getirebileceğini vurgulayan Disney Research bilim şubesi baş araştırmacısı Alanson Sample, “Bu teknoloji sayesinde ileride elektronik cihazları şarj etme veya pilinin değiştirmesi gibi ihtiyaçları artık robot ve benzeri küçük aygıtların yapabileceği” değerlendirmesinde bulundu.

 

Wi-Fi ile aynı çalışma prensibine sahip yeni keşif, kablosuz aygıtların şarj edilmesinde büyük kolaylıklar sağlayabilecek.

Hostingweb hosting

blog , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir