İoncube Kurulumu

07Kasım 2016
by admin

Bir çok yazılım ve özel script sunucu üzerinde ioncube loader bileşenine ihtiyaç duyar ve sunucuda ioncube yüklü olmadığında çalışmaz. İoncube yazılımları şifrelemeye yarar. Bu şifreli dosyaları ise ancak sunucularda yüklü olan ioncube loaderlar okuyabilir. Sunucuda ioncube loader yüklü olmadığında şifrelenmiş yazılımlarınız çalışmayacaktır. Bu yazımızda size SSH´a bağlanarak centos sunucuya ioncube kurulumunu anlatacağız.

İoncube kurulumu başta size zor ve karmaşık gelebilir ancak sanıldığından daha kolaydır. Yinede problem yaşarsanız Kaliteweb Web Hosting ile iletişime geçebilirsiniz. İnocube Loader kurulumu için aşağıdaki adımları takip ediniz.

1. Öncelikle SSH ile Linux – Centos işletim sistemli sunucumuza bağlanıyoruz. ( Putty ve benzeri programlarla bağlantıyı sağlayabilirsiniz.
2. İoncube kurulumuna başlamadan önce dosyalarımızı barındıracağımız klasörü oluşturamız gerekli, “usr/local” dizinini içinde ioncube klasörü oluşturacağız aşağıdaki kodla.

mkdir /usr/local/ioncube/

3. Klasörümüzü hazırladığımıza göre artık ioncube dosyalarımızı indirmeye başlayabiliriz. İoncube dosyalarını indirmeden önce ioncube web sitesine girerek indirmek istediğiniz ioncube versiyonunu seçebilirsiniz. Biz ionCube Loader 64 bit versiyonunu indireceğiz. Aşağıdaki komutu SSH üzerinden yazıp enter tuşuna basıyoruz.

wget http://downloads2.ioncube.com/loader_downloads/ioncube_loaders_lin_x86-64.tar.gz

4. İndirme işlemi tamamlandıysa artık indirdiğimiz tar.gz uzantılı dosyayı klasöre çıkartabiliriz. Aşağıdaki komutu uyguluyoruz.

tar zxvf ioncube_loaders_lin_x86-64.tar.gz

5. İşlem tamamlandığına göre aşağıdaki komutu uygulayarak dosyalarımızı kontrol ediyoruz.

ls –h

6. Şimdi Php sürümümüzü öğreneceğiz. Php sürümüe göre en uygun kurulum içeriğini seçeceğiz.

Php –v

7. Sunucumuzun Php versiyonunu öğrendiğimize göre artık php.ini dosyamızı düzenleyebiliriz.

nano /usr/local/php/php.ini

8. Php.ini dosyamızın içindeyiz artık ve düzenlemeye başlayabiliriz. Php.ini dosyamızın en altına aşağıdaki komutları ekliyoruz.

zend_extension=/usr/local/ioncube/ioncube_loader_lin_5.6.so
zend_extension_ts=/usr/local/ioncube/ioncube_loader_lin_5.6_ts.so

9. Php.ini dosyamızla işimiz bittiğine göre “Ctrl+x” ve ardından “y” butonuna basarak kaydediyoruz.
10. Kurulum işlemlerimiz bitti, Şimdi Apache servisini restart etmemiz gerekmekte. Restart etmediğimiz sürece sunucumuz yaptığımız değişiklikleri algılamayacaktır.

/etc/init.d/apache2 restart / reload

İşte bu kadar İoncube kurulumumuz gerçekleşti.

Fiziksel Sunucu, VPS ve hosting hesaplarınızda İoncube ile ilgili veyahutta farklı bir konuda desteğe ihtiyacınız olduğunda Kaliteweb web hosting firmamız ile 7/24 telefon, mail ve ticket aracılığı ile iletişime geçerek destek alabilirsiniz. Kaliteweb Web Hosting sektörde 10 yılı aşkın tecrübesi ile sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyar.

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir