İnternette Artık Yapmamanız Gereken 7 Şey

30Ocak 2017
by admin

Artık günümüzde interneti kullanmayan insanların sayısı artık yok denecek kadar az diyebiliriz. İnternet kullanımındaki bu artış insanların bulunduğu yerden internete bağlanarak alışveriş yapıyor, hesaplarını kontrol ediyor veya sosyalleşiyor. Her ne kadar bu durum bizler için iyi gibi görünse de aslında çok büyük sorunları da beraberinde getiriyor. Bu makalemizde, internette yapılmaması gereken durumları ve karşımıza çıkabilecek senaryoları aktarmaya çalıştık.

 

Ortak Wi-Fi bağlantılarına asla güvenmeyin.

Çoğunuz meydanlarda, kafelerde, otobüslerde sunulan ücretsiz wifi hizmetini görmüşsünüzdür. Bu tür ortak kullanılan kablosuz bağlantılar çok büyük risk taşıyor. Kötü niyetli kişiler,şüphe çekmemek adına kullanıcıları aldatarak dikkat çekmeyecek güvenli hissi veren isimlede internet ağları oluşturuyor (Örn:X Bank, Y Cafe gibi). Herkese açık şekilde şifresiz sunulan bu ağların sahipleri pusuda kurbanlarını bekliyor. Bu tür ağların güvenli olup olmadığını anlamanız çok zordur ama tedbir olarak kullanıcı adı ve şifre girilen sitelere girmemeniz gerçekten önemli

 

Parolanız kolayca tahmin edilmesin.

Parola oluştururken kolay ve tahmin edilebilir türden parolalar kullanmamanız artık bilinmesi gereken bir konu. Doğum gününüz,tuttuğunuz takım gibi sosyal bilgileriniz kolaylıkla buluna bileceğini asla unutmayınız.

 

Farklı hesaplarda aynı parolayı kullanmayın.

Son derece güçlü ve kırılması zor bir parola buldunuz diyelim ne yazık ki iş bununla bitmiyor aynı şekilde bunun gibi birkaç tane daha parola oluşturmanız gerekir ki bir aksilik durumunda parolanızın kırılması veya çalınması ile beraber size ait olan diğer hosting hesaplarında aynı şifre ile denenmesine ve bu hesaplarında çalınmasına neden olabilir.

 

E-postanıza Gelen Linklere Tıklamayın

Bu konu hakkında yıllarca uyarı yapılmasına rağmen hala gündemde. Dikkat edilmesi gerekli olan bu davranış web hosting sunucularında bilinmeyen kişilerden gelen maillerin içinde bulunan dosya veya linklerden uzak durulmasıdır.

 

Giriş bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın

Başlıkğımız aslında net bir şekilde anlaşılıyordur.

 

Konumunuzu herkesle paylaşmayın

Tatile veya şehir dışına çıktığınız zaman bu bilgiyi sadece tanıdığınız kişilerin yerine herkes ile paylaşırsanız bunun güvenli olmayacağını bilmenizi isteriz. Sosyal medyada atılan konumun önemi buradan geçmekte.

 

Sosyal medya sitelerinin gizlilik ayarlarını incelemeden kabul etmeyin

Sosyal medya sitelerinin herkese açık veya sadece tanıdığınız kişilere paylaşım yapması gibi özelliklerinin yanı sıra telefon numaranız, doğum tarihiniz, yaşadığınız il, e-posta adresiniz gibi birçok gizlilik ayarlarını da kontrol etmeniz önemlidir.

 

blog , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir