İnternete Açılma Rehberi

24Ocak 2017
by admin

Aslında İnternet sitesi kurmak sandığınız kadar zor değildir bu makalede İnternet sitesi nasıl kurulur? İnternet sitesi açarken nelere dikkat edilir? konularını ele alacağız.

Bir web sitesine sahip olmamak özellikle işletmeler adına çok büyük bir eksikliktir. Bununla beraber ‘hobi amaçlı’, ‘bilgilendirme amaçlı’ gibi birçok nedenle açılmış olan İnternet siteleri zamanla hedeflerine ulaştı veya kurucusunu zengin etti ama unutmamakta fayda var ki bunca sitelerin yanında istediği başarıyı elde edemeyenlerde oldu bu yüzden bir web sitesi açmadan önce bu soruları cevaplayın:

  • Kuracağınız İnternet siteniz hangi alanda hizmet verecek?
  • Kuracağınız İnternet sitenize benzer siteler var mı? varsa da farkınız ne olacak?
  • Yayınlanacak olan içerikler ne tarzda olacak?
  • Sitenizin popülarite için ne yapacaksınız nasıl tanıtacaksınız?
  • İnternet sitenizde beklediğiniz geliri edebilmek için ne yapacaksınız?

Eğer bütün bu soruların cevabını verdiyseniz ve fikirlerinize güveniyorsanız bu işe başlaya bilirsiniz!

-Web sitesi açmak için ne gerekir?

Bir İnternet sitesi açmak için en temel olarak bir alan adı (domain) ve bir de sunucu (hosting) hizmeti gerekmektedir.

DİP NOT: (bireysel sunucu fiyatları)Sitenizi kurarken sunucuyu kendiniz almanız size ciddi bir gider oluşturacaktır bunun yerine fiyatları çok uygun kaliteli web sunucusu kiralamayı tavsiye ederim.

Alan adı nedir?
Alan adı İnternet’te yer almak için sahip olmamız gereken kimliktir. Yani alan adları web sitemizin adı ve adresidir.
Bu adres olmadan ziyaretçiler sitemize ulaşamazlar.
Sunucu nedir?
Hazırladığınız web sayfalarını yüklemek için bir alana ihtiyacınız vardır. Sitenizin çalışması için konfigüre edilmiş olan sunucularda sizin için ayrılan alana sunucu kiralama yani web hosting denir.
İnternet’in sürekli gelişmesiyle beraber azalan alan adları istediğinizi bulmak konusunda bizi biraz zorlayacaktır çünkü akla gelebilecek ilk isimler daha öncesinden başka biri tarafından alınmış olabilir ama üzerinde biraz daha durarak yeni alan adınızı bulmak o kadar da zor olmayacaktır.
Alan Adı ve Sunucu Aldıktan Sonra Yapılacaklar
Bu aşamaya kadar işimizi tamamladıktan sonra, alan adınızı sunucu veya hostinginizin NS(Name Server) adreslerine yönlendirmeniz gerekiyor. Bu işlemi yapmanız alan adınızı sunucunuzla eşleştirmektir. Bu işlem ile birlikte ziyaretçileriniz tarayıcıya sizin adresinizi yazdığından tarayıcılar sizin sunucunuza bağlanacaktır

Buraya kadar işimizi tamamladıktan sonra tasarım aşamanız olan tema belirleme süreciniz başlayacaktır hizmetinize uygun yenilikçi akışkan bir tema kesinlikle işinize çok yarayacaktır.Eğer kendinize özel sıfırdan bir tema oluşturamadıysanız veya tasarım işleriyle zaman kaybetmek istemiyorsanız size ücretsiz olarak hazır tasarımlar sununan WordPress, Drupal, Joomla gibi sitelerden faydalana bilirsiniz.
Sitenizin ilk sıralarda çıkmasına özen gösterin bunun için SEO kelimelerine ve etiketlere dikkat edin bu dikkat ediniz Google, Yandex gibi arama motorlarının sizi ilk sıralarda gösterecektir. Buraya kadar tüm aşamaları tamamladıktan sonra sitemizle sürekli olarak ilgilenmemiz gerekecek resimler ve metin içeriklerinize dikkat ediniz.

blog , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir