İhtiyacınız Olan Hosting Seçeneği Nedir?

10Nisan 2017
by admin

Web sitenizi barındırmak için öncelikle Windows ya da Linux tabanlı mı olacağına karar vermelisiniz. Bu seçimde web sitesinin kodlama dili ve kullanacağı ek modüllerin özelliği önemlidir. Hosting servisi almadan önce web sitenizin diskte kapladığı alan ve günlük ortalama ziyaretçi sayınızı da göz önünde bulundurmanız gerekir. Yüksek ziyaretçi sayısına sahip bir site, düşük bandwith paketi olan bir hosting paketinde kullanılırsa, limit çabuk dolacağı için site yayına kapanabilir. Düşük hite yani ziyaretçi sayısına sahip bir sitenin yüksek trafiğe izin veren bir paket kullanması da gereksizdir. Dilediğiniz zaman hosting paketleri arasında geçiş yapılabileceğini de söylememiz gerekir.

Kişisel Web Sitesi veya Küçük İşletmeci Sitesi

Fazla disk alanına ihtiyaç duymayan, aylık trafikleri düşük, fazla mail alanı istemeyen kişisel web siteleri ve küçük işletmeci siteleri ekonomik hosting paketlerine yönelmelidir. Bu sayede dünyanın her yerinden ulaşılabilecek, kendilerinin ve firmalarının tanıtımını yapabilecek site sahibi olunabilir.

E-Ticaret Sitesi

E-ticarette esasın güven olduğunu düşünürsek, online dükkan ne kadar güvenilir ve tanınırsa kullanıcı sayısı o kadar artacaktır. SSL kullanan, kullanıcı bilgilerinin, kart bilgilerinin gizliliğine özen gösteren e-ticaret siteleri tercih edilmektedir. Hosting paketi tüm bunlar ön planda tutularak seçilmelidir.

Paylaşımlı Sunucu

Paylaşımlı sunucu, bir fiziksel sunucunun üzerindeki donanımları ortak kullanılarak yaratılan sanal sunucu türüdür. Fiyatı oldukça uygundur. Kurulum veya format hızlı ve kullanışlıdır. Tüm bunlara karşın, paylaşımlı olduğu için sunucuda meydana gelecek bir hata tüm sunucuyu etkileyecektir. Ayrıca yavaşlık ve performans düşüklüğü yaşanacaktır.

Dedicated Server

Dedicated sunucular yani fiziksel sunucular paylaşımsızdır. Sadece o kişiye aittir. Sunucu tüm donanımları ile o kişiye ait olduğu için, istenildiğinde istenilen işlem gerçekleştirilebilir. Tek dezavantajı fiyat yüksekliğidir. Ancak büyük bir proje, web sitesi veya özel bir program çalıştırılacaksa kesinlikle dedicated server kullanılmalıdır.

Sunucu Barındırma

Kullanıcıya ait olan bir sunucuyu aktif veri merkezinde bulundurmaya sunucu barındırma denir. Bu sayede, iç hat ve çalışma koşulları güvenle sağlanır. Sunucu üzerinde istenildiğinde değişiklik yapılabilir, anlık rapor alınabilir.

Ücretsiz Web Hosting

Hosting hizmetini herhangi bir bedel istemeden sunan siteler de bulunmaktadır. Bu siteler aracılığıyla ücretsiz şekilde web hosting alınıp; ihtiyaç duyulan disk alanı, trafik, web sitesi kurucu, içerik yönetim sistemi hizmetlerinden yararlanılabilir. WordPress, Joomla ve diğer PHP yazılımları için optimize edilmiş hosting sayesinde sanal dünyada yer alınabilir.

blog , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir