HTTPS Kullanımı Tüm Dünyada Arttı

02Şubat 2017
by admin

İnternet’te kullanıcıların güvenliğini ve özel bilgilerini koruyan HTTPS teknolojisi dolandırıcılık, casusluk veya sahtekarlık yapan sitelere karşı kullanıcıları koruyor. Google,Yandex gibi gelişmiş arama motorları HTTPS teknolojisi olan siteleri daha ön plana koyup ilk sayfalarda çıkartıyor. Bu sebepten dolayı 2016 yılı içerisinde birçok site HTTPS teknolojisini kullanmaya başladı.

HTTPS (İngilizce Secure Hypertext Transfer Protocol, Türkçe güvenli hiper metin aktarım iletişim kuralı) hiper metin aktarım iletişim kuralının (HTTP) güvenli ağ protokolü ile birleştirilmiş olanıdır. Klasik HTTP protokolüne SSL protokolünün eklenmesi ile elde edilir.

İnternet tarayıcıları sistemlerinden alınan istatistik raporlarını değerlendirip çıkan sonuçlar hakkında internetin daha özgür olması için çalışmalar yürüten Electronic Frontier Foundation bazı internet sitelerine artık hosting sunucularında https kullanımı yönünde uyarı ve çağrılarda bulunuyordu. Böylece internetin casusluk, sansür içerikleri veya sahtekarlık gibi nedenlerden ötürü içeriğinin değiştirilmesi ile oluşacak müdahalelerden korunması amaçlanıyor.

Dünya üzerinde kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen internet tarayıcılarından olan Firefox ve Chrome’dan alınan verilere göre 2016’da kriptolu internet sitelerinin trafiğinin diğerlerine göre daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Böylelikle ilk gerçekleşen bir durum oluşutu yani HTTPS’li siteler ilk kez  HTTP’li geçmiş oldu.

Araştırmadan elde edilen verilere göre internette birçok site, özellikle Google’ın tarayıcılarında HTTPS’li siteleri daha üst sıralarda göstermesi sonrası HTTPS daha çok yaygınlaştı. Bu sitelerden çoğunluğu Let’s Encrypt’in web hosting sertifika yöntemini kullandı. Let’s Encrypt  sertifikası sadece bir yılda 21 milyondan fazla internet sitenin kriptolu sisteme sisteme geçmesini sağladı. Let’s Encrypt internet sitelerine ücretsiz HTTPS sertifikası veriyor.

Google da söz konusu olan bu verileri onaylıyor bu durum ülkeler arasında yüzdelik farklar farklılık olarak göze çarpsada yükseliş gözlemlenmekte. Google’ın HTTPS ile ilgili hazırladığı raporda ülkemiz için HTTPS kullanımı son zamanlarda yüzde 49-50 civarında.

Bu yükselme eğiliminin en altında bulunan japonya da ise bu teknolojinin kullanımı hala pek yaygın değil. Doğu ve Güney Doğu Asya ülkelerinde de bu durun benzeri yaşanmaktadır. Bu yıl içerisinde HTTPS’in Doğu ve Güneydoğu Asya ülkelerinin artık internet sitelerine bu teknolojiyi arttırma çalışmalarının planları yürütülüyor.

blog , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir