HTTP ve HTTPS Arasındaki Farklar

29Ocak 2017
by admin

HTTP ve HTTPS internet protokolleri arasındaki farklar

İnternetde web sitelerinin adreslerine baktığınız zaman bağzı sitelerin HTTP,  bağzılarının ise HTTPS ile yazıldığını görebilirsiniz. Bu iki farklı protokolün kullanım alanlarını inceleyelim.

 

HTTP ve HTTPS protokolleri arasındaki farkın önemi

Bu iki internet protokolünün arasındaki farkların önemini anlayabilmek için ikisinide iyi anlamda anlamak gerekmektedir. Özelliklede internet mağzaları ve firmalarının işin içinde oldukları bu sektörde işlerinin bir gereği olduğu için oldukça önemlidir.

 

HTTP Nedir?

HTTP (Hyper Text Transfer Protocol) internet üzerinden (kullanıcılar ile sunucular arasında) veri alışverişini sağlayan bir iletişim sistemidir. Bu sistem ile kullanıcılar arasında iletişim sürecinde veri transferi esnasında şifreleme yapılmamaktadır.

 

HTTPS Nedir?

HTTPS (Secure Hyper Text Transfer Protocol) sonuna eklenen “Secure”, “Security” kelimesinin anlamından gelen güvenlik kelimesidir. HTTPS ile kullanılan iletişim protokollerinin güvenli olduğu anlamına gelmektedir.SSL sertifikaları kullanılarak kullanıcılar ve web hosting sunucuları üzerinden veri transferi esnasında gönderilen paketler şifrelenir ve böylece üçüncü kişilerin gönderilen bu verilere erişmesini engeller.

Online alışveriş siteleri, Bankalar gibi kullanıcıların alışveriş yaptığı veya kişisel bilgilerinin tutulduğu siteler bu nedenle bilgilerin güvenliğini sağlamak için SSL sertifikaları kullanarak HTTPS protokolünden yararlanıyor.

Daha öncesinden anlatmış olduğumuz SSL sertifikaları hakkında detaylı bilgi edinmek için önceki yazılarımızda kontrol edebilirsiniz.

 

HTTP ve HTTPS Arasındaki Farklar

HTTP üzerinden yapılan veri transferi esnasında bir şifreleme işlemi yapılmadığı için bu protokol verilerin gizliliğini koruyamaz. HTTP üzerinden alışveriş yapmak kredi kartı bilgilerinizi yazmanız gibi işlemlerin yapılması risklidir ve hesap güvenliğinizi sağlamak dikkat etmeniz çok önemlidir. Bu gibi durumlarda dikkat etmeniz gereken sitelerin ödeme sayfalarında güvenli bağlantı seçeneği olmasıdırr. Bazı sitelerin ana hosting sayfalarının HTTP ödeme sayfalarında ise HTTPS ile tasarlanmış olduğunu görebilirsiniz

İnternetten satış yapan veya yapmayı planlayan sitelerin HTTPS protokolünü kullanması gerekmektedir. İnternetten alışverişi güvenli hale getirmek için son yıllarda online ödeme sistemi olan sanal POS bankalar tarafından sağlanmadan önce HTTPS kullanıldığını ve SSL sertifikasının bulunduğuna dikkat etmektedir.

 

Bu iki sistemin arasındaki farklardan biride HTTP protokol 80.port’u HTTPS ise 443. port’u kullanmaktadır.

 

blog , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir