HTTP 500 Internal Server Hatası ve Çözümleri

12Ekim 2018
by Beraat DÜLGAR

HTTP 500 Internal Server Hatası çok sık karşılaşılan bir hatadır ve birçok sebebi olabilir. HTTP 500 hatasının altında birçok sebep yattığı için teşhis etmek zordur. Bu nedenle en sık karşılaşılan problemleri sizler için listeledik. Özellikle sitenizin altyapısı WordPress ise bu yazıyı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

HTTP 500 Hatasının Belirtileri

Tarayıcınız 500 hatası veriyor ise zaten bu hataya yakalandınız demektir. HTTP 500 hatasının en büyük belirtileri ise şe şekildedir. Tarayıcınızda çalışmakta olan pencereniz birden kitleniyor ve web siteniz geç açılmaya başladıysa HTTP 500 Internal Server Hatası kapınıza dayandı demektir. 

HTTP 500 Hataları

Genellikle şu hatalardan dolayı meydana gelebilmektedir.

Site yazılımından kaynaklı hatalardan dolayı bu hata meydana gelebilir.

Sitenizin .htacces dosyası bozulmuş olabilir.

Sunucunuzun PHP Bellek Limiti geçmiş olabilir.

FTP’deki Klasör İzinleri ile alakalı olabilir.

WordPressinizin Kök dizininde problem olabilir.

WordPress Eklenti Kurulumunda hata olmuş olabilir.

Php Versiyonlarında sıkıntılar yaşanmış olabilir.

HTTP 500 Hatalarının Çözümleri

Site kodlarından kaynaklanan bir hata meydana gelmiş ve bu hatayı teşhis edemiyorsanız site panelinizden son yedeği yüklemek bu hatayı düzeltebilir.

Sitenizin .htacces dosyası bozulmuş ise öncelikle FTP İstemci Programınızla (Filezilla, Cyberduck gibi) dosyalarınıza erişin. .htacces dosyasını bulduktan sonra .htaccess.bak olarak yeniden adlandırın. Bu yaptığınız işlem sitenizdeki .htacces dosyasını siler. Bu işlemden sonra yeniden .htacces dosyası oluşturun.

Çok sık karşılaşılmasa da HTP 500 Internal Server Hatasının kaynağı klasör izinleri olabilir. WordPress kullanıyorsanız FTP İstemci Programınızda klasör ve dosya izinleriniz 755 veya 644 olmalıdır.

Php Versiyonları ile alakalı bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Öncelikle Direct Admin’den bu sorunu nasıl çözeceğinizi anlatalım.

 

Panele girdikten sonra Select Php Versionu seçip karşımıza çıkan sayfada istediğimiz modulleri aktif edip Php Versiyonu yükseltebilirsiniz.

 

blog , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir