Hosting

09Aralık 2016
by admin

Hosting büyük kapasiteli sunucular içerisinden açılan bölümlere verilen isimdir. Hosting hizmetlerinde sunucu kaynakları tüm kullanıcılar tarafından ortak kullanılmaktadır. Hosting hesapları küçük dosya boyutuna ve trafiğe sahip kullanıcılar için uygundur. Yüksek dosya boyutu ve aylık trafiğe sahip kullanıcıların Sanal sunucu veya fiziksel sunucu hizmetlerinden yararlanmaları gerekmektedir.

Hosting web sitelerimizin dosyalarının barındığı alana verilen isimdir. Web sitelerimizi hazırlarken kullandığımız bütün dosyaları hosting hizmetlerinin içine atılır ve web sitemiz aktif olur. Hosting paketleri özel bir İP adresi satın almadıysanız içinde bulunduğu sunucunun İP adresi üzerinden hizmet vermektedir. Hosting kullanıcıları web üzerinden yada ftp üzerinden bağlantı kurarak dosyalarını hosting hesaplarına yüklemektedir. Web sitenize giriş yapan kullanıcılar aslında domain üzerinden hosting hesabınızın dünyaya açık olan kısmına erişmektedir. Yani örneğin: Kaliteweb.com a giriş yaptığınızda kaliteweb web hostingin dünyaya açılan kısmına erişim sağlamış oluyorsunuz.

Hosting hizmetlerinizi kendinizde evimizde iyi özelliklere sahip bir bilgisayar varsa yapabilirsiniz. Ancak bu işlem size sıkıntı yaratabilir. Kendi hostininizi yaratmak için Örneğin linux bir web siteniz varsa; Kullanmadığınız bir bilgisayarın üzerine centos kurabilir özel İP adresiniz varas bu İP adresini bilgisayarınıza tanımlayarak hosting yapabilirsiniz. Tabi SSH bilginiz yoksa hosting kontrol panelide kurmanız gerekmektedir. Hosting kontrol panellerini eski makalelerimize bakarak görebilirsiniz.

Ancak evde kendi hosting sunucunuzu hazırlamanın bazı dezavantajları vardır. Örneğin; Yaşadığınız problemeri sizin çözmeniz gerekmektedir, Sunucuda arızalanan bir bileşen olduğunda hata tespit etme ve giderme yetisine sahip olmanız gerekmektedir, Yaşanacak elektrik kesintilerinde sunucu kapanacağı için kesintisiz güç kaynağı almanız gerekmektedir ve sunucu aylarca hiç kapanmayacağı için ısınacağından dolayı iklimlendirmeyi iyi ayarlamanız gerekmektedir. Bun sorunların hepsi ile başa çıkabilecekseniz evde kendi hostinginizi yaratabilirsiniz.

Tabi bir kaç web sitesi için bu işlem gereksiz olacaktır. Sadece 1 aylık elektrik faturası bile 1 yıllık hosting parasına denk gelebilir. Tabi Kesintisiz güç kaynağına, özel ip adresine ve iklimlendirme çalışmalarına ödeyeceğiniz meblayı hesaba katmadık bile.

Hosting hizmetinizi kaliteli hizmet veren firmalardan alarak hem çok yüksek meblalar ödemekten kurtulabilir hemde kaliteli bir hizmet alabilirsiniz.

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir