Hosting Taşınırken Süreyi Kısa Tutun

06Nisan 2017
by admin

Hosting bir web site veya blog’un tüm kodlama, görsel ve materyallerinin barındırıldığı alandır. Barındırma hizmeti olarak sunulan hosting hizmeti web sayfalarının ve sitelerin barındırılmasını sağlar. Ayrıca site açılış hızı ve Google sıralamalarını etkileyen birçok dolaylı faktör de hosting ile alakalıdır. Doğrudan olmasa da hosting, sitenin arama sonuçlarındaki yerine dolaylı bir şekilde etki etmektedir. Kaliteli bir hosting firması bulmak kolay değildir ve site sahipleri bunun zorluğunu çok iyi bilmektedir. Yeni açılan sitelerin birçoğu ilerleyen zamanlarda daha iyi hizmet sunan hosting firmalarına geçiş yapmaktadır. Bil hassa kampanyalar ucuz hosting hizmeti araya webmasterları cezbetmektedir. Hosting taşınırken dikkat edilmesi gereken bazı konuları da şu başlıklar altında inceleyebiliriz:

Sürenin Uzaması Google Açısından Zarar

Hosting taşıma süreci oldukça uzun sürebilmektedir. Yani kısa süre içerisinde sitenizi başka bir hosting’e taşımak ve kurulum ayarlarını gerçekleştirmek oldukça zor olabilir. Birçok kişi çeşitli nedenlerden dolayı hosting firmasını değiştirmeyi düşünür ancak bu o kadar kolay değildir. Sürecin uzun sürmesi site veya blog’un Google sıralamasındaki yerini de etkileyebilir. Siteye zarar verebilir. Bu nedenle bu işlemin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi oldukça faydalı olacaktır. Hosting taşıma işlemini firma aracılığı ile yaparsanız sizden belli bir ücret istenebilir. Ancak kendiniz yaparsanız bunu ücretsiz bir şekilde halletmeniz mümkündür. Zira hosting’inizi taşıyacağınız firma sizden hiçbir ücret talep etmeyecektir.

Web Sitenizin Tam Yedeğini Alın

Taşıma işlemi gerçekleşmeden önce web sitenizin tam yedeğini almanız sizin için faydalı olacaktır. Hem taşıma işleminden sonra kurulum ve ayarlar için hem de taşıma işlemi esnasında gerçekleşebilecek sorunlar ve hatalar için web sitenizin tam yedeğini almalısınız. Böylece sitenizin eski içeriklerini tema ayarlarını ve kodlamalarını yeni hosting’inizde de kolaylıkla kurabilirsiniz.

Taşının Ama Test Edin

Hosting taşıma işleminden önce geçeceğiniz firma ve paketi iyi analiz etmelisiniz. hosting test etme işlemini uygulamalı ve hızını sunduğu özellik veya hizmetleri iyi kontrol etmelisiniz. Aksi takdirde daha yavaş bir hosting’ten daha hızlısına geçeyim derken sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu nedenle herhangi üzücü bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız taşınacağınız hosting’i test etmeniz yararınıza olacaktır.

DNS Adreslerini Değiştirin

Yeni bir hosting’e taşındığınızda DNS adreslerini de değiştirmeniz gerekir. Bu durum hosting’den daha iyi bir verim alabilmeniz için gereklidir. Eski hosting firmasının DNS’lerini değiştirmeniz ile hosting taşıma işlemi gerçekleştirilecektir. Yeni hosting firmasına yeni DNS’leri göndermeniz belli bir zaman alabilir. Bu nedenle sabırlı olmalısınız.

DNS’lerin Oturması Zaman Alabilir

DNS’lerin değiştirilmesi ve oturması zaman alabilmektedir. Bu süreç zarfında sıralamada düşüş yaşanabilmektedir. Ancak hosting taşıma işlemi gerçekleştiğinde sıralama belli bir süre sonra tekrar eski haline dönecektir.

blog , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir