Hosting Olmadan Domain Yönlendirme

22Kasım 2016
by admin

domaini-hostinge-yonlendirmeMerhabalar, Bugün ki yazımızda sizlere domain yönlendirmesinden bahsedeceğiz. Domain yönlendirmeleri için illa ki hosting hesabının olması gerekmektedir. Hosting hesabı olmadan domaininiz istediğiniz name server adresine yönlendirebilirsiniz. Genelde bu işlem domaini farklı bir domaine yönlendirmek ya da alan adı satış sitelerine yönlendirmek için kullanılmaktadır.

Genelde domain ticareti yapan kişiler domain ticareti yaptıkları sitelerde domainlerini satışa çıkartırlar. Ardından dilerseniz domaininize satılık yazısı yazalım tarzında bir uyarı alırlar onayladıkları taktirde kendilerine 2 adet name server adresi yada ip adresi iletilir.

Aldıkları bu adresleri domain kontrol panelinden girerek domainlerini istedikleri adrese yönlendirebilirler.

Name server yönlendirmeleri sırasında bazı durumlarda kullanıcı panellerin hata vermektedir. Bu tarz durumlarla karşılaştığınızda Kaliteweb web hosting ile iletişime geçerek name server yönlendirmelerinizi yapabilirsiniz.

 Hosting Name server adresleri nasıl öğrenilir?

Hosting hesaplarınızın name server adreslerini hosting kontrol panelinizden yada hosting firmanızla iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Directadmin Hosting paneli ile Name Server adresi öğrenme

  • Directadmin panelinize giriş yapınız.
  • DNS Yönetimi kısmına giriniz.
  • Tip bölümünde NS yazan hostinginizin Name Server adresleridir. Dilerseniz bu bölümden kendi name server adreslerinizde oluşturabilirsiniz. (Ancak bu işlemi bilmiyorsanız tek başınıza yapmayınız.)

Plesk Hosting paneli ile Name Server adresi öğrenme

  • Plesk panele giriş yapınız.
  • DNS ayarları bölümüne giriniz.
  • Kayıt tipi bölümünde “NS” yazan kısımlar hostinginizin name serverlarıdır. Bu bölümden isterseniz kendi Namer server adreslerinizi oluşturabilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız DNS ayarları bölümlerinden dilerseniz hosting hesabınız üzerinden bir yönlendirme gerçekleştirmenizde mümkündür. Dns ayarları kısmından yapacağınız düzeltmeler ile domainize girildiğinde farklı bir web sitesine yönlendirme yapmanız maillerinizi farklı bir yerden kullanmanız gibi çeşitli işlemler yapılabilir. Örneğin: veli@abc.com diye bir mail adresiniz olduğunu var sayalım. Ancak maillerinizi kendi hostinginizden kullanmak istemiyorsunuz. Bunun için DNs ayarları kısmından yapacağınız düzeltmeler ile maillerinizi farklı bir sunucudan yada hosting hesabından kullanmanız mümkündür. Yada yapacağınız küçük bir değişiklikle hostinginizi farklı bir sunucuya yönlendirmeniz mümkündür.

 

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir