Hosting Nedir

27Kasım 2016
by admin

shared-hosting-300x225Bu yazımızda kaliteweb web hosting blogunu takip edenler için hosting nedir? ne amaçla kullanılır? gibi sorulara cevap vereceğiniz.

Hosting nedir sorusunun cevabı; Hosting web sitelerimizi barındırdığımız yerdir olarak verebiliriz. Hosting hizmetleri yüksek kapasiteli sunucuların içerisine kurulan hosting kontrol panelleri vasıtası ile müşterinin satın almış olduğu hosting paketine göre açılan bölüme verilen isimdir.

Hosting hizmetleri yüksek özellikle sunuculardan açılarak hosting müşterilerinin hizmetine sunulur. Hosting hizmeti düşük hitli yada çok fazla mail trafiği olmayan müşteriler için kullanılabilecek bir hizmettir. Hosting dediğimiz şey sunucunun içerisinden oluşturulmuş bir alandır.

Hosting hizmeti, genellikle düşük hitle ve az mail trafiği olan web sitelerinin kullanmasının nedeni hosting hizmetleri aynı sunucudan yüzlerce müşterinin yararlanmasından kaynaklanmaktadır. Örneğin mail trafiği yüksek olan bir firmanın hosting hizmeti kullanması kesinlikle önerilen bir işlem değildir. Sunucuda bulunan bütün siteleri aynı İP adreslerini kullandığından dolayı farklı bir müşterinin spam mail göndermesi sonucu İP adresi spam listelerine girebilir ve o İP nin mail gönderimi belirli bir süre engellenebilir olmasıdır.

Mail trafiği yüksek olan bir hosting hesabının 10 dakika için bile olsa mail gönderememesi çok büyük problemlere yol açacağından dolayı Sanal sunucu yani; VDS hosting yada Fiziksel bir sunucu kiralaması her zaman daha doğru olacaktır.

dedicated-server

Aynı şekilde yüksek hite sahip web sitelerininde hosting hizmeti kullanması doğru değildir. Web sitenizin hiti artmaya başladıkça sunucu kaynaklarını daha fazla kullanacaktır buda teknik problemlere neden olacaktır. Yaşanan teknik problemler ise hem yüksek hitli sitenin düzgün çalışmamasına hemde aynı sunucuda bulunan diğer web sitelerinin mağduriyetine yol açacaktır.

Yüksek hitli web siteleri içinde önerimiz Sanal sunucu yada fiziksel sunucu hizmetlerinden yararlanmaları olacaktır. Böylelikle hem kendi web siteleri daha stabil çalışacaktır hemde hosting müşterilerine ait sunucu, sunucu kaynaklarını çok fazla kullanan bir web sitesi olmadığından web siteleri daha stabil çalışacaktır.

Hosting müşterilerimizin, Sanal sunucu ve fiziksel sunucu müşterilerimizin isteklerine en iyi şekilde cevap verebilmek için 7/24 hizmet vermeye devam ederek oluşabilecek problemleri engellemek birinci vazifemizdir.

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir