Hosting Nedir ve Nereden Alınır ?

24Şubat 2017
by admin

Hazırlanılan web sayfalarını yüklemek ihtiyacınız olan ve sizin için ayrılan alana hosting denir. Hosting firmalardan alınır ve firmaların kendi sunucularında sizin belgelerinizin internet ortamında sürekli olarak ulaşılabilirliğini sağlayan durumdur. Alan adınızı kayıt ettirdikten sonra yapılması gereken bir web hosting firmasıyla anlaşarak kendinize ait web alanı almaktır. Satın aldığınız bu alanla birlikte size bir DNS verilecektir. Bu DNS ile domain eşleştirilerek bağlantı sağlanması mümkündür. Hosting hizmeti bilgisayarlardan çok daha kuvvetli olan sunucu ismi verilen makinalar üzerinden yapılmaktadır. Sunucular sürekli açık ve günün her saatinde erişilebilir olmak zorundadır.

Saat gece 4’te bile bilgisayarınızdan www.kaliteweb.com.tr adresine girdiğiniz zaman bir web sitesi karşınıza gelirse, bilgisayarınız kalite web sunusuna bağlanıp dosyaları sizin bilgisayar ekranına taşımaktadır. Bunun için sunucuların sürekli olarak açık ve ayrıca internete bağlı olması gerekir.
Sunucular özel odalarda saklanmaktadır. Bu odalarda sürekli bir mühendis, klima, jeneratör, yüksek hızda internet olması gerekmektedir. Tüm bu bileşenler bir araya geldiğinde sunucu ve hosting hizmeti sağlanmış olur. Mailler de bu sunucular ile sağlanmaktadır. Hosting hizmeti DNS aracılığıyla domainin sunucuya iletmesi ile çalışmaktadır. Mail adresleri ile web siteleri sunucu aracılığıyla IP protokolü ile sizin bilgisayarınız ile bağlantı kurar.
Günümüzde pek çok firma hosting işlemi yapmakta olup sizlere aldığınız domain isminin aktif olabilmesi için yer tahsis etmektedir. Bu yer tahsis işlemi genellikle yıllık olarak ve kira usulü ile yapılmaktadır.

Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Bunları sırayla açıklamak gerekirse;
Sitenin Hızı: Sitenize ait sayfaların yüklenme hızı çok önemli bir faktördür. Gezilen site sayfalarının yavaş biçimde gelmesinin veya hiç gelmemesinin iki önemli sebebi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi internete bağlandığınız bilgisayarınızın yeterli donanıma sahip olamamasından kaynaklanır. İkincisi ise hosting aldığınız serverdan kaynaklanır. Eğer hosting alınan serverda internet hızı düşük veya kapasitenin üzerinde hosting hizmeti sağlıyorsa, sayfaların yüklenme hızı oldukça yavaş olur. Hız konusu ayrıca sayfaların boyutu ve hazırlanan programla da ilgilidir.
Verilecek Alanın Boyutu: Verilen alan boyutu ücrete göre değişmektedir. Siz sitenize ne kadarlık bir alan yeterliyse o kadar hosting nedir alanı almalısınız. Geniş kapsamlı ve içeriği fazla bir site için verilen alanın boyutunun da büyük olması gerekir.
Server Desteği: Web hosting de kullanılan programı veri tabanı kiralanan sunucunun desteklemesidir. Günümüzde artık internet siteleri farklı işlevleri de yerine getirmektedir. Bu çeşit formların yapılması özel programlama ile sağlanmaktadır.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir