Hosting Nedir Ne İşe Yarar

12Ocak 2017
by admin

Hosting nedir ? ne iş yarar. Web hosting kelimesini kesinlikle duymuş ve görmüşüzdür, peki bu kelime nedir. Hosting sitemizin yayınlamak istediğimiz dosya, sayfa, resim vb. dokümanların bulunduğu, barındığı alana verilen isimdir. İnternet kullanıcıların bu web sitemizin dokümanlarına erişmesi için bir hosting paketine ihtiyacımız var.

Hosting paketleri sunucular üzerinde barınır. Şöyle anlatabiliriz. Örneğin bizim bilgisayarımızda bir resim dosyası var. Bu resim dosyasını abc.com diye bir site açıp burada koymak ve siteye girenlerin bu resim dosyasına erişmesini sağlamak istiyoruz. İşte hosting paketleri bu erişimin olduğu sunucularda barınır. Hosting paketi bizim site dosyalarımızı yükleyeceğimiz alandır. Bu paketlerde belli limitler ve özellikler olur.

Bir site açmaya karar verdik ve abc.com adında bir alan adı satın aldık. Sitemizin aktif olması ve internete açılması için bir hosting paketi alıyoruz. Hosting paketi aldıktan sonra bize genelde 2 adet ns adresi verilir. Web sitemizin bu hosting paketi üzerinden çalışması için sitemizi bu ns adreslerine yönlendiriyoruz. Yönlenme işlemi bittikten sonra artık sitemiz bu hosting paketi üzerinden çalışacak ve bize verilen alanda ne varsa sitemize girince bunlar görünecektir.

Örneğin resim dosyalarımızı yayınlamak istiyoruz, bize verilen hosting paketi bilgileri ile uzaktan FTP erişimi sağladıktan sonra dosyalarımızı bu alana yüklüyoruz ve artık sitemize girince bu alandaki dosyaları görünüyor. Tabi bunların görünmesi için birkaç ayarda gerekli örneğin sitemiz php tabanlı iste php dosyaları hazırlanıp kodlar ile gerekli görüntülenme ayarları yapılmadı.

Dosyalarımızı yüklediğimiz yer bir fiziksel sunucunun diskidir. Aslında bir bilgisayarın hard diskine dosyalarımızı atıyoruz ve bu bilgisayar bu hard disk içerisindeki bilgileri internete açıyor ve kullanıcılar sitemize giriş yaptığında bu hard disk içindeki dosyalara erişerek görüntülüyor.

Hosting paketi alımında paket özelliklerine bakmalı ve buna göre almalıyız. Eğer bu tür konularda bilgimiz yok veya karar veremiyorsak Kaliteweb web hosting firmamız ile iletişime geçerek 7/24 ücretsiz destek ile en uygun paketi en uygun fiyata alabilirsiniz.

blog , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir