Hosting Nedir

25Aralık 2016
by admin

Bir web sitesi sahibi olmak istiyorsunuz, ancak ihtiyaçlarınızın ne olduğunu bilmiyorsanız bu yazımız tam size göre. Bu yazımızda bir web sitesi açmak için gerekli olan temel şeylerden bahsedeceğiz. Bir web sitesi sahibi olmak için öncelikle hosting ve domain gerekmektedir.

Yazımızın başlığında yer alan Hosting nedir başlığı ile başlayalım isterseiniz. Hosting web sitenizin dosyalarının barındırıldığı alana verilen isimdir. Bunu şöyle düşünebilirsiniz; Dükkan kiralıyorsunuz ve ürünlerinizi dükkanınıza yerleştiriyorsunuz. Tam olarak bu mantıkla çalışmaktadır hosting hizmetleri. Hosting paketinizi satın alırsınız ve web sitenizin dosyalarını hosting paketinize yüklersiniz. Ancak hosting tek başına web sitenizi aktif etmeye yetmeyecektir.

Web sitenizi aktif etmek için ikinci önemli unsur domain olacaktır. Domain seçimizide yapmanız gerekmektedir. Domain web sitelerimizin adına verilen isimdir. Domainide örnek vererek açıklamak gerekirse; Hosting için dükkanımızı kiraladığımız ve ürünlerimizi yerleştirdiğimiz yer demiştir. Domain ise dükkanımızın tabelasıdır. İnsanlar dükkanımızı isimi ile bulmaktadır çoğu zaman. Domainde tam olarak bu işlemi görmektedir. İnsanların hosting hesabınızı bulması için ismini bilmesi gerekmektedir. Örneğin kaliteweb.com bir isimdir. İnsanların kaliteweb.com un hosting hesabını bulabilmesi için tarayıcılarına kaliteweb.com yada Google a kaliteweb yazmaları gerekmektedir. Böylece kaliteweb´i ismi ile bulabileceklerdir.

Evet, domainimiz ve hosting hesabımız tamam. Şimdi ne yapmamız gerekiyor diyenler olacaktır. Artık dosyalarımızın hazırlanması ve hosting hesabına yüklenmesi kaldı. Web tasarım konusunda bilginiz varsa veya çeşitli programlarla düz html bir site yapabiliyorsanız kendiniz web sitenizi tasarlayabilirsiniz. Eğer html konusunda hiç bilginiz yoksa web siteinizi en hızlı şekilde aktif etmek istiyorsanız önerimiz wordpress olacaktır. WordPress hazır bir web sitesi şablonudur. WordPress i kurarak hazır temalardan birini yükleyebilir ve web sitenizi aktif edebilirsiniz.

Web sitenizi oluştururken daha profesyonel bir hizmet almak isterseniz kaliteweb hosting ile iletişime geçerek web tasarım yaptırmak istediğinizi iletebilir ve daha profesyonel bir web sitesi sahibi olabilirsiniz.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir