Hosting Linux Windows Farkı

20Kasım 2016
by admin

windows-vs-linux1

Bugün ki konumuzda Windows ve Linux hostingi ayıracağız ve çoğu zaman karşılaşılan “ben Windows biliyorum Windows hosting almalıyım” yanılgısını düzeltmeye çalışacağız. Öncelikle şunu demeliyiz ki hosting hesabınız bilgisayarınızda ayrı çalışan veri merkezlerinde bulunan bir sunucunun içinden açılmaktadır. Alacağınız hostingin Linux yada Windows olması sadece web sitenizde kullanacağınız yazılımla ilgilidir.

hosting linux windows farkı

Linux hosting ve Windows hosting başlı başına iki farklı yazılımdır. Windows kapalı kaynak bir işletim sistemdir ve ücretli olarak satın alınır. Linux ise açık kaynak bir işletim sistemidir. Linuxu istediğiniz gibi geliştirebilirsiniz. Örneğin Centos, Pardus vs. Linux açık kaynak kodlu olduğundan dolayı ücret alıp almamak geliştiricinin elinde bulunmaktadır. Linuxun çoğu sürümü ücretsizdir ve en yaygın kullanılanı Centostur.

Windows hostingler genellikle asp.net ile kodlanmış web sitelerini stabil çalıştırmaktadır. Linux ise genellikle php ile kodlanmış web sitelerini stabil çalıştırmaktadır. Yazılımınızın hangi dilde kodlandığını yazılımcınızdan öğrenmeniz mümkündür. Php ile çalışan bir yazılımın Windows hosting ile çalıştırılmaya çalışılması yeterli performansı vermeyecektir ve sorunlu bir hizmet almanıza neden olacaktır, Aynı şekilde .net ile çalışan bir yazılımı da Linux hosting ile çalıştırmaya çalışmak problemlere yol açacaktır.

dedicated-server

Hosting seçerken

Alacağınız hosting hesabını seçerken dikkat etmeniz gereken bir nokta da ihtiyaçlarınız olacaktır. Hosting alırken öncelikle web sitenizin ne kadar hit alacağına, kuracağınız scriptin ne amaçla kullanılacağına, dosya boyutunuzun ne kadar olacağına ve ne kadar sürede artacağına dikkat etmeniz gerekmektedir. Düşük paketler alarak ihtiyaçlarınızı karşılamayacak bir hosting kullanmaya çalışmak hem zaman hem de vakit kaybı olacaktır. Hosting hesabınızın gereğinden büyük olması da sizi yalnızca masrafa sokacaktır.

Hosting hesabı alırken önümüzdeki 6 ay yada 12 ayı projelendirmek yapılacak en mantıklı yoldur. Böylece hosting sorunları ile uğraşmak yerine projenize vakit ayırıp daha iyi yerlere gelebilirsiniz.

Hosting alırken seçmeniz gereken hosting hesabı hakkında bilginiz bulunmuyorsa kaliteweb hosting ile iletişime geçerek teknik bilgi edinebilir ve almanız gereken hostinge beraber karar verebiliriz.

 

 

blog , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir