Hosting İP Bulma

21Kasım 2016
by admin

Merhabalar, Bu yazımızda sizlere hosting hesaplarının İP adresini bulmayı anlatacağız.

Her hosting hesabının bir İP adresi vardır. Bu özel bir İP adresi olabilir ya da sunucunun ortak İP adresi olabilir. İP adresleri sunucu bazında, Özel sadece o sunucuya ait olurken hosting bazında ise bir ip adresini yüzlerce hatta binlerce hosting kullanabilmektedir. Ancak bu olayın bazı zararları vardır. Yüzlerce site ile aynı İP adresinde olmak seo açısından web sitenize zarar verecektir. Google web sitenizi değerlendirirken aynı İP adresi ve aynı kategoride olduğunuz web siteleri ile sizi bir tutacaktır buda sıralamalarda gerilemenize neden olacaktır.

Hosting hesabı alırken ne yapmalıyım?

Kaliteweb web hosting üzerinden hosting hesabı satın alırken konfigürasyon bölümünde özel İP adresi isteyip istemediğinizi sormaktadır. Bu seçenek aslında sitenizin o sunucu içerisinde diğer hosting hesaplarından farklı olmak ister misiniz? Seçeneğidir. Özel İP istediğiniz takdirde hosting hesabınız kurulurken size özel bir ip tahsis edilecektir ve işlemlerinizi bu İP üzerinden yapabileceksiniz. Bu sayede Google web sitenizi değerlendirirken sunucuda bulunan diğer hosting hesaplarından ayırarak özel bir web sitesi olarak görecektir. Yada dilerseniz sitenizi tamamen özel bir hosting hesabında barındırarak kendinize özel bir VDS sunucu alabilirsiniz.

Peki, hosting ip adresi nasıl öğrenilir?

Hosting ip adresini öğrenmenin birkaç yolu vardır. Bunlardan en kolay olanı ise domaine ping atmaktır. Domainlere ping atarak domainin karşılandığı İP adresini yani domainin yönlendiği hosting hesabının ip adresini öğrenmeniz mümkündür.

Ping atarak hosting İP adresini öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Başlat menüsüne giriniz ve “cmd” yazıp entere basınız.
  • Karşınıza komut satırı çıkacaktır, açılan komut satırına tıklayınız ve aşağıdaki örneği yazınız. Not: Örnek olarak kaliteweb.com a ping atabilirsiniz. Görselde kaliteweb.com a ping atılmıştır, kaliteweb.com yerine hangi sitenin ip adresini öğrenmek istiyorsanız onu yazarak ip adresini öğrenebilirsiniz.

Örnek: Ping kaliteweb.com

adsiz

Ping attığınızda yukarıdaki örnekteki gibi bir sayfa ile karşılacaksınız. Burada yazan kaliteweb.com [188.125.160.6] kaliteweb.com un hosting hesabının İP adresidir.

Sizde bu şekilde hostinglerin İP adresini bulabilirsiniz.

 

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir