Hosting Fiyatları

26Aralık 2016
by admin

Bu yazımızda hosting firmaları hosting fiyatlarını belirlerken nelere dikkat ediyor ve fiyatlarını nelere göre belirliyor buna değineceğiz.

Her hosting firması elbette daha ucuz fiyata müşterilerine hizmet vermek isteyecektir. Böylece daha fazla müşteri çekecektir. Ancak hosting fiyatları belirlenirken öncelikli olarak hosting sunucusunun maliyeti baz alınır. Bir veri merkezinden sunucu hizmeti alan firmalar veri merkezine o sunucu için ödedikleri ücret üzerinden ve hosting kontrol paneli lisansı üzerinden hosting paketlerinin fiyatlarını belirlerler. Veri merkezi olup hosting hizmeti sağlayan firmalar ise donanımlara ve hosting kontrol paneli lisansına ödedikleri ücretler üzerinden hosting paket fiyatlarını belirlerler.

Genel olarak baktığımızda veri merkezlerinden hizmet alıp kendi müşterilerine satan firmalarda fiyatlar her zaman daha pahalıdır. Bunun nedeni veri merkezlerine ödedikler donanım, hat, aylık trafik ve panel lisans ücretleridir. Veri merkezi hosting sunucusu için örneğin aylık 500 TL fiyat verdiyse hosting firması aylık 500 TL + firma karını çıkaracak şekilde hosting hizmetlerini fiyatlandırırlar.

Direk veri merkezi olup kendi hizmet sağlayan firmalar ise yukarıda saydığımız giderleri zaten aylık olarak ödediği için ve donanımları kendine ait olduğu için bu ücretleri ödememektedir. Böylece hosting paket ücretlerini daha uygun bir halde sağlamaktadır.

Hosting fiyatları belirlenirken her firma belirli kar oranlarıda eklemektedir. Kar etmediği sürece bir firma yerinde saymaya devam edecektir ve hizmet kalitesini arttırmak için yeni çalışmalar yapamayacaktır.  Hizmet kalitesini arttıramayan firmalar ise yerinde saymaya devam edecektir. Veri merkezi ve hosting sektöründe her geçen gün yeni güncellemeler çıkması ile birlikte de firmanın zarar etmesi muhtemel olacaktır.

Hosting fiyatlarını belirlerken bazı firmalar ise diğer firmaların kat ve kat üzerinde fiyatlar belirlemektedir. Bunun nedeni ise iyi piyasa araştırması yapamamış ve çok yüksek sunucu ücretleri ödemesi diyebiliriz. Yada kar marjını çok çok yüksek tutarak aşırı kâr yapma düşüncesinden kaynaklanıyordur.

Sizde hosting firmalarını tek tek gezerek ve arıyarak hizmetleri hakkında bilgi sahibi olabilir ve hosting hizmetinizi hem daha uygun hemde kaliteli bir firmada barındırabilirsiniz.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir