Hosting Domain Nedir?

13Aralık 2016
by admin

Hosting domain kelimesi bizlere yabancı geliyor ise bu makalede kısa ve öz bilgisini bulabilirsiniz. Web sitesi açmaya karar verdikten sonra karşımıza kesinlikle bu 2 kelime hosting ve domain kelimesi çıkacaktır. Peki bunlar nedir ne işe yarar ?

Domain kelimesi Türkçemizde alan adı olarak bilinir. Alan adı bizim internet tarayıcımıza da adres çubuğuna yazdığımız kelimedir. Örneğin Google.com, kaliteweb.com bir alan adıdır. Bu alan adları farklı farklı uzantılara sahiptir. .com, .net, .org gibi yüzlerce alan adı uzantısı vardır. Bir web sitesi açmadan önce alan adımızı seçmeli ve satın almalıyız. Örneğin ben alan adını kaliteweb olarak seçtim uzantısını da .com olarak seçtim. Kaliteweb.com alan adını satın aldıktan sonra artık kullanıcılar benim siteme kaliteweb.com yazarak girecekler. Alan adının ne olduğunu anladık ve satın aldık. Bundan sonraki işlem bu alanı adının barınması için bir hosting paketine ihtiyacı var.

Hosting paketi web sitemizin dosyalarının barındığı yerdir. Web sitemizin tüm içeriği bu hosting paketlerinde barınır. Hosting paketleri fiziksel sunucular üzerine kurulur ve sabit bir ip üzerinden çalışırlar. Biz kullanıcılar uzaktan bu fiziksel sunuculara erişerek site dosyalarımızı yükleriz. Web sitemiz yani alan adımız bu ip adresine yönlendirilir yani kaliteweb.com sitemize giren internet kullanıcıları bu fiziksel sunucudaki bizim web sitesi dosyalarımıza erişir ve görüntüler. Herhangi bir bilgisayarı internete bağlayarak bizlerde hosting haline getirebiliriz fakat alan adını kendimiz yaratamayız. Alan adları dünya genelinde belli firmalar tarafından satılır ve buralardan almak mecburiyetindeyiz. Hosting paketlerini ise istediğimiz firmadan alabilir hatta bilgimiz var ise evimizdeki bilgisayarı bile bir hosting yapabilir bir internet sitesine dönüştürebiliriz.

Hosting ve domain kelimelerinin anlamını öğrendikten sonra artık acemilik çekmeden ihtiyacımıza göre satın alma işlemlerini yapabiliriz.

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir