Hosting Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Noktalar

30Ocak 2017
by admin
Bir internet sitesi kurmak için ilk adımınız olan alan adınızı tescil ettirdikten sonra artık sıra web sitenizin içinde barındırılacağı hosting firmasının seçimini yapmaya mı geldi? Bu yazımızda onlarca alternatifin arasında doğru tercihi yapmanız için sizlere yardımcı olacak birkaç ipucu derledik.

Bilmeyenler için hosting’i tanıtalım: Hosting kelimesi ingilizceden “host” dan türemiş bir kelimedir “host” kelimesinin türkçe karşılığı barındırmak, barınmak gibi anlamlarla eş anlam taşıyor. İşin teknik açısında ise aktif bir web sitesinin 7/24 erişilebilir bir biçimden sunucu içerisinde tutulması demektir. Web hosting işin içinde profesyonel olarak bulunanların işleri gereği sürekli olarak telaffuz ettikleri ve çoğu zamanda sorunlar yaşadığı alanlardan bir tanesidir. Bir sanal sunucu (VPS) veya fiziksel sunuzu (VDS) alacak ve yönetek bilgiye ve birikime sahip olmayan web sitesi sahiplerinin internet sitelerini barındırmak adına çeşitli hizmet sağlayıcıları yani hosting firmalarından bu hizmeti aylık veya yıllık olarak kiralar. Seçeceğiniz firma açısından uygun ödeme yapak ve doğru tercihi yapmanız adına tavsiyelerimiz…

İlk yol ayrımınız “Windows mu Linux mu?” sorusu olacaktır.

Kişisel anlamda kullandığımız windows’un üstünlüğü sunucu bazında ise yerini linux’e bırakmaktadır. Kullandığımız alt yapı uygunluğuna göre tercih yapmamız gerekmektedir. Eğer ASP, ASPX dili ile hazırlanmış ise web siteniz bunun için kiralayacağınız sunucuyu windows hosting olarak seçmeniz gerekmektedir. PHP ile hazırlanmış ise de linux sunucu kullamılmalıdır. Her ne kadar windows sunucular PHP ile çalışabilen bir platfor olsa bile stabil bir çalışma adına linux seçilmelidir. Özellikle de WordPress kullanmak isteyen kullanıcıların linux den şaşmaması linux’u tercih etmesi önemli olacaktır. Öte yandan windows lisansları ile ücretli bir işletim sistemi iken, Linux herkes için ücretsiz bir işletim sistemidir. Bu nedenle Linux hosting paketleri Windows’a göre daha ucuz olarak servise sunulur.

 

İşin olmazsa olmazı “güvenlik”

Diğerlerine oranla daha ucuz fiyatlar ise servis sunan bireysel veya amatör işletmelerden hizmet almak yerine kurumsallaşmış ve müşterilerilerinden olumlu geri dönüşler almış firmaları tercih etmeniz ve 7/24 destek sunabilmesi sizin yararınıza olacaktır. Kullanılan sunucu üzerinde sizin web siteniz haricinde başka sitelerinde barındığını düşünürsek “seçici” olamayan firmalardan uzak durmanız lehinizedir.

 

Sınırsız sözcüğü sizi aldatmasın!

Çoğu hosting firmasında paket tanıtımında yazılmış olan sınırsız başlığı mantıken aslında yoktur. Burada trafik ve depolama adına müşterinin kullana bildiğin kadar kullan mesajı verilmektedir. Örneğin paket içerisindeki sınırsız trafik ibaresi kilit nokta olan CPU (İşlemci) kullanım payıdır. Paket içerisindeki tarifenin işlemcisine kadar bütün limitleri her ne kadar yüksek olsa bile işletmeniz size sunduğu cpu kullanım yüzdesi herşeyi değiştirebilir

blog , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir