Hosting Al

18Aralık 2016
by admin

Web hosting paketimizi seçerken neye dikkat etmeliyiz ? Eğer webhosting paketleri hakkında bilgimiz yok ise bu konuyu okumanızı tavsiye ederim.

Web hosting paketlerinde en çok dikkat edilen trafik, disk alanı ve cpu kullanım oranıdır. Peki bunlar neyi temsil eder. Trafik bizim sitemizin aylık kullanacağı hattı temsil eder. Örneğin 1GB trafik limitli bir hosting paketi aldığımızda sitemizin 1 ay 1GB (1024MB) trafik kullanma hakkı olur. Bu trafik site dosyalarımızın kullanıcılar tarafından görüntülendikçe dolmaya başlar. Örnek olarak sitemizi kaliteweb.com olarak veriyoruz. Biz sitemizde video paylaşmak istiyoruz. Videomuzun boyutu 100MB, bunu sitemize yüklüyoruz. İnternet kullanıcıları bu videoyu izledikçe bizim trafiğimiz dolmaya başlayacaktır. 100MB bir video sitemizden bu videoyu 10 kişi izlediği taktirde trafiğimiz 1GB olmuş olacak ve sitemiz trafiği aştığımız için askıya alınmış olacaktır.

Paylaşacağımız dosyaların boyutunu iyi ayarlayıp ona göre bir hosting paketi almalıyız. Yetersiz bir paket kullanımında ay sonu gelmeden kotalarımızın dolması sebebiyle sitemize erişim sağlanmayacaktır. Eğer resimli bir web siteniz var ise resim boyutlarınızın iyi ayarlanmış olmasına kesinlikle dikkat etmelisiniz. Resim boyutlarınızı düşürmek size fazla trafik kazandıracaktır.

Disk alanı site dosyalarımızın barınacağı alanın toplam disk boyutudur. Bir önceki örnekte 100MB’ lik bir videomuzu sitemize yüklemiştik. Aldığımız hosting paketimizde disk boyutumuz 1GB ise toplam bu videodan 10 adet yüklememizde 1GB ye ulaşmış olacağız ve daha fazla site dosyası yükleyemeyeceğiz. Bunun için disk alanına dikkat etmeli gereksiz dosya vb. şeyler barındırmamalıyız.

CPU kullanımı biraz daha profesyonelleri ilgilendiren bir durumdur. Genellik wordpress sevdalılarının aradığı bir durumdur. CPU limiti sunucudan bize ayrılmış kullanım limitidir. Örneğin aldığımız hosting paketi i7 6700K 4 çekirdekli 4.0 GHz işlemciye ait bir fiziksel sunucuda barınıyor. Hosting paketi alırken bize %20 kullanım limiti verildi. Eğer sitemiz çok işlem yapan istek gönderen bir script kullanıyorsa bu cpu kullanım oranını üzerine çıktığımızda sitemize geçici olarak erişim olmayacaktır. Burada dikkat edilmesi gerekilen püf nokta şudur. Hosting paketlerinde örneğin %20 CPU limiti yazar fakat sunucu özellikleri yazmaz ve şöyle bir hata yaşanabilir. Aldığımız hosting paketi i7 6700K 4.0GHz işlemcili bir sunucuda barınıyor ise bunun %20’ si çok üst düzey bir performans verecektir. Farklı bir hosting paketi %30 CPU oranı yazar ve bu bize daha yüksek daha iyi gibi gelebilir ama sunucu özelliklerini bilmeliyiz. Oradaki sunucu özelliği örneğin i7 2600K ise bunun %50’ si bizim diğer sunucumuzun %20 si bile etmeyebilir. Yani eğer CPU limiti ile ilgileniyorsak kesinlikle sunucu özelliklerini öğrenip ona göre hareket etmeliyiz.

 

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir