Host Dosyası Nedir? Ne için Kullanılır?

09Kasım 2016
by admin

Kaliteweb Web Hosting ailesi olarak bu yazımızda sizlere host dosyasını ne işe yaradığını ve ne amaçla kullanılabileceğini anlatacağız. Host dosyası, Haberimiz olmadan arka planda çalışan bir dosyadır. Web tarayıcılarımız üzerinden girdiğimiz web sitelerinin tanımlı olduğu İP adresine yönlendirme görevini üstlenir.

Domaininizi yeni bir İP adresine yönlendirdiniz veya yeni bir hosting aldınız bu hosting hesabına yönlendirdiniz. Domainin yönlendirdiğiniz İP adresine geçmesi zaman alacaktır. Bu aradaki boş kalan zamanda web sitenizi görmek istiyorsanız lokal bilgisayarınızın hosts dosyasından bu yönlendirmeyi yapabilirsiniz. Böylece Domaininiz yönlenene kadar web sitenizi görüntüleyebilir ve yapmak istediğiniz değişiklikleri ve güncellemeleri yapabilirsiniz. Böylece local servera ihtiyacınız kalmadan direk web siteiz üzerinden değişiklik yapabilirsiniz. 

Host dosyası yardımıyla domaininizi yeni İP adresine yönlendirmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

Not: Windows Kurulu bilgisayarlarda geçerlidir.

  1.  Aşağıdaki yolu takip ediniz.

Bilgisayarım > C > Windows > System32 > drivers >etc

2. Etc nin içinde bulunan “hosts” dosyasına sağ tıklayın ve düzenle diyin.

3. Hosts dosyanızı açtıktan sonra aşağıda yazan paragrafı hosts dosyanızın en altına ekleyin.

1.1.1.1 siteadi.com  <<< siteadi.com yazıldığında verilen İP adresine yönlendirir.

1.1.1.1 www.siteadi.com <<< www.siteadi.com yazılğıdında verilen İP adresine yönlendirir.

1.1.1.1 ftp.siteadi.com <<< ftp bağlantısı yaptığınızda verilen ip adresine yönlendirir.

1.1.1.1 İP adresi örnek verilmiştir burada siz kendi yönlendirmeniz gereken İP adresini yazacaksınız. Siteadi.com kısmına ise yönlendirilecek site adresini yazacaksınız.

4. Yukarıda yazılı işlemleri yaptıktan sonra hosts dosyanızı kaydedin ve kapatın.

Artık hosts dosyanıza yazmış olduğunuz bilgiler geçerli olacak. Bilgisayar üzerinden hosts dosyanıza yazdığınız İP adresi geçerli olacak ve web siteniz o adrese yönelecektir. Hosting firmanız üzerinden yaptığınız değişiklikler aktif olduğunda hosts dosyasına girdiğiniz bilgileri siliniz.

Bu işlemi farklı testleriniz içinde kullanabilirsiniz. Hosting hesabı açtığınız herhangi bir domaini hosts dosyanız yardımıyla o hostinge yönlendirebilirsiniz böylelikle test işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin abc.com u kendi hostinginize yönlendirebilirsiniz böylece sizin bilgisayarınızdan abc.com a girildiğinde sizin hostinginiz açılır.

Sektörde 10 yılı aşkın deneyimi ile sizlerde 7/24 durmaksınız destek almak istiyorsanız Kaliteweb web hosting ile iletişime geçmeniz yeterli. Hosting, Sunucu, Vps, ve Vds  fark etmeksizin her üründe sizlere 7/24 Telefon, Ticket ve Mail üzerinden destek imkanı sunulmaktadır.

 

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir