Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

30Aralık 2016
by admin

Eğer seo çalışması yapıyorsanız yada ziyaretçilerinizin sitenizi daha fazla beğenmesini ve sitenizden çıkmamasını istiyorsanız bu makalemiz tamda size göre. Seo yapanlar için hemen çıkma oranı çok önemlidir. Eğer ziyaretçileriniz Google üzerinden web sitenize geliyorsa ve hiç birşey yapmadan hemen çıkıyorsa Google gözünde kötü bir web siteye sahipsiniz demektedir.

Sahip olduğunuz web sitesinin hemen çıkma oranını düzenli olarak takip etmeniz web sitenize ekstra birşeyler katabilmenize olanak sağlayacaktır. Hemen çıkma oranlarını kontrol ettiğinizden %60dan düşükse web siteniz normal düzeydedir. Ancak %60 üzeriyse bi yerlerde hata yapmışsınız ve web sitenize giren kişiler birşeyleri beğenmemiş demektir.

Web sitenizin hemen çıkma oranını düşürmek istiyorsanız aşağıdaki başlıklar işinize yarayabilir;

  • Sayfalarınızı çoğaltın: Web sitenizde ne kadar az sayfa varsa o kadar çabuk kullanıcı sitenizden çıkacaktır. Örneğin tek sayfalık bir web siteniz varsa kullanıcının sayfaya göz atması bir kaç saniyesini alabilir ve ardından sitenizden çıkabilir. Bu gibi durumlarda blog tarzı bir yapı oluşturabilir ve kullanıcıların o sayfalarıda gezmesini sağlayabilirsiniz.
  • Tasarımınızı gözden geçirin: Gün geçmiyor ki yeni bir teknoloji çıkmasın. Web tasarım konusunda da her gün yeni birşeyler eklenmektedir. Kullanıcıların beğenisine sunulan bu yeni yazılımlar kullanıcıları daha çok cezbetmektedir. Web sitenizin tasarımı eski bir tasarımsa muhtemelen sitenizde çok fazla durmayacaklardır. İçeriğinizden ihtiyacı olan bilgiyi  alıp sitenizden çıkacaktır. Ancak tasarımınız kullanıcıların hoşuna giderse web siteniz uğrak yeri olacaktır.
  • Aşırı Reklamdan Kaçının: Elbette web siteleriniz sizler bir bir gelir kaynağı. Ancak bu geliri size getirenin web sitenize giren ziyaretçiler olduğunu asla unutmayın. Eğer ziyaretçilerinizi reklama boğarsanız ve içeriklerden düzgün faydalanmasını engellerseniz web sitenizi terk edecektir.
  • Hızlı açılan bir siteye sahip olun: Web sitenize giren ziyaretçiler sayfa açılışlarının hızlı olmasını isterler. Eğer bir sayfa az da olsa geç açılıyorsa bir yerde problem var demektir. Web sitenizi hızlandırmak için hemen çalışmalara başlamalı ve sorunun web sitenizden mi yoksa Hosting hesabınızdan mı kaynaklandığı tespit edip müdehale etmeniz gerekmektedir.
  • Mobil uyumlu bir web siteniz olsun: Artık telefonlarımızın hepsi akıllı. Hatta çok akıllı olan telefonlarımız soru sorduğumuzda dahi cevabı Googledan arayarak bize sonuçları gösterebiliyor. Yani kullanıcıların büyük bir çoğunluğu artık mobilden arama yapıyor. Web sitelerinizin mobil uyumlu olması kullanıcıyıda web sitenizde tutacaktır ve böylece hemen çıkma oranınıza katkı sağlayacaktır. Web siteniz mobil uyumlu olmadığı taktirde ziyaretçinizi pek fazla sitede tutmanız mümkün gözükmemekte.
blog ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir