Hedef 2020’de 5G’ye geçmek

27Ocak 2017
by admin

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 5G teknolojisine dünya ile aynı zamanlı olarak hayata geçirmeyi planladıklarını belirterek, “2020’de 5G teknolojisini Türkiye’ye getirmiş olmamız, nesnelerin internetini ve onun kalkınmaya getireceği katkıyı kaçırmamamız lazım.” dedi.

Arslan, yaptığı açıklamada, Türkiyede şuan 75 milyon mobil abonenin bulunduğu ve 51 üzerindeki 4,5G abonesinin 19 milyon kullanıcısının aktif olduğunu söyledi. 2016 yılında hayata geçirilen 4,5G teknolojisi faaliyate girdikten sonra 5G teknolojisini dünya ile eş zamanlı olarak hayata geçirileceğini planlarının aşamasının başladığını belirtti.

5G teknolojisinin hayatımıza girmesiyle beraber hosting sunucularının güçlenmesiyle endüstri uygulamalarının daha çok gelişeceği vede çalışmalarına ara vermeden devam edilen akıllı ulaşım sistemleri için de uygun bir alt yapı kurulacağını dile getirdi.

Bakan Arslan, 5G teknolojisi kurulumu ve kullanımı kapsamında Japonya ile iş birliği içinde olduklarını söyledi sözüne “Sayın Başbakan’ımızın öngörüsü sayesinde kurduğumuz iş birlikleriyle bugün dünya ile 5G teknolojisini kullanabilecek ve gerektiğinde bunu ihraç edecek hale geleceğiz. 40 milyar cihazın nesnelerin internetini kullanarak akıllı şekilde birbiriyle bağlanacağından bahsediyoruz. O yüzden 2020’de 5G teknolojisini Türkiye’ye getirmiş olmamız, nesnelerin internetini ve onun kalkınmaya getireceği katkıyı kaçırmamamız lazım. Kamu kuruluşları, özel sektör ve üniversitelerin güzel bir iş birliği var. Çok da olumlu gelişmeler var. 2020’de 5G’yi dünyayla eş zamanlı uygulayabileceğiz.” şeklinde devam etti.

5G nedir, hayatımıza ne katacak?

5G nedir, hazır altyapısı kurulduğunda bizi çok mu hızlandıracak? İşte bilmeniz gerekenler…

Dünyanın önde gelen telekomünikasyon firmaları daha hızlı internet teknolojisini suna bilmenin çabası içerisinde. Hızlı interneti hepimiz seviyoruz bu yüzden yeni teknoloji çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Hayata geçirilmesi planlanan 5G teknolojisi telefonlarımızı, saatlerimizi evlerimizi gibi birçok alanda bağlantısı kopmayan yüksek bant genişlikli yeni bir kablosuz ağ türüdür.

5G’nin içindeki “G” harfi, “generation” yani “nesil” anlamını taşıyor. 5G ile 4G LTE’ teknolojisinde olduğu gibi özelliklerin yanında yüksek bir veri aktarım hızı gerçekleştirecek. 5G ile Ultra HD çözünürlüğündeki videoları bile indirmeniz ve karşı yüklemeniz, daha hızlı olacaktır.

4G’den veya 4 buçuk G’den çok mu hızlı? Derseniz; tabiki de EVET. 4G LTE web hosting bugün olumlu şartlarda saniyede 1 gigabit veri aktarabiliyor; Sorun ise 4G’nin maksimum hızına çoğu zaman ulaşamıyor olmanız.

5G, ile birlikte indirme hızlarını saniyede 10 gigabite çıkaracak. Elbette 5G’nin hızı da 4G’de olduğu gibi sanıldığına pek yaklaşmayacak. Ancak buna rağmen 4G’den çok daha hızlı olacak.

blog , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir