Hakuna Matata Virüsü

06Mart 2017
by admin

Hakuna Matata Virüsü Binlerce Windows Hosting Sunucusuna Zarar Verdi

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte zararlı virüsler de aynı doğrultuda çoğalmaya başladı. Virüsler bilgisayarların içerisine girerek kontrolü ele geçirmektedir. Hem bilgisayara zarar verebilir hem de içerisindeki bilgileri başkalarına iletebilirler. Ayrıca bir bilgisayara bulaşmış olan virüs etkileşim ile diğer bilgisayarlara da çok hızlı bir biçimde yayılabilmektedir. Son zamanlarda beliren Hakuna Matata virüsü binlerce Windows Hosting sunucusuna ciddi zararlar verdi. Windows sunucuların etkilendiği bu virüsü bilgisayarınızdan temizlemenin bir yolu var. Gerekli programlar ve bazı komutların bilgisayar sistemine girilmesi ile bu sorun ortadan kaldırılabilmektedir. Peki bu yol nedir? Hakuna Matata virüsü bilgisayardan nasıl temizlenir? Şimdi size bunu aktaracağız.

Hakuna Matata Virüsü Bilgisayarınızdan Nasıl Temizlenir?

Burada anlatılacak olan bilgiler sadece Hakuna Matata Ransomware virüsünün bulaşmış olduğu bilgisayarların temizliği ile alakalıdır. Diğer .xxxx şeklide uzantısı olan dosyalarında pek çoğunu temizlemektedir.

Temizleme işlemi için ilk olarak; bilgisayarınızın ‘’ Çalıştır’’ uygulamasını açınız. Buradan kutucuğun içerisine ‘’msconfig’’ komutunu giriniz. Karşınıza çıkan ekranda ‘’Boot’’ sekmesine tıklayınız. Sayfanın alt kısmında yer alan seçeneklerden ‘’ Network’’ seçeneğini işaretleyiniz. Ardından ‘’Apply’’ ve ‘’OK’’ tıklayınız. ‘’System Cofiguration’’ başlıklı bir kutucuk gelecektir. İki seçenekten ‘’Restart’’ olanı seçerek bilgisayarınızın yeniden başlatılma işlemini yapınız. Bilgisayarınız yeniden başlatıldıktan sonra Windows Resource Kit Tools Setup Wizard açıp kurulumunu tam olarak yapınız. Dosya adı FIX.Bat olan bir notepad açınız ve içerisine bu yazının sonunda belirttiğimiz kodu yerleştirin. Dosya tipi olarak da ‘’All Files’’ seçiniz.

Masaüstüne kurulan bu dosyayı kopyalayıp Bilgisayarım’dan C bölümünden Program Files/İntel/ Windows Resource Kits/Tools klasörünün içerisine yapıştırınız. Açılan pencerede ‘’Continue’’ seçeneğini seçiniz. Kopyalama gerçekleştikten sonra bilgisayarın arama kısmına ‘’cmd’’ yazınız. Çıkan uygulamaya sağ tık ile yönetici olarak çalıştırın. Karşınıza gelen komut satırına sırasıyla CD C:\Program Files (x86)\Windows Resource Kits\Tools yazıp enter tuşuna basın ve FIX.bat yazıp tekrar enter tuşuna basınız. SpyHunter programı kurun ve ekranı tarayın. Fix Threats sekmesine tıklayın. Windows Data Recovery progmını da kurunuz ve burdan da tarama işlemi yapınız. ShadowExplorer programını da indirip kurunuz ve buradan Recovery dosyasını seçiniz. Masaüstüne 3 tane farklı uygulama gelecektir. Bu uygulamaları da çalıştırıp gerekli olan tarama işlemlerini eksiksiz olarak gerçekleştirdikten sonra Windows sunucu tam temizliği sağlamış olursunuz.

blog , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir