Google, Dünyanın En Değerli Şirketi Oldu

03Şubat 2017
by admin

Apple artık dünyanın en değerli şirketi değil. Zirveyi Google’a kaptırdı.

Dünya genelinde güçlü markaların sıralamasını yapan bağımsız araştırma ve danışmanlık firması olan Brand Finance, 2017 yılı için en değerli 500 şirketin listesini hazırladı. Bu makalemizde dünyanın en değerli ilk on şirketi ve ülkemizi en değerli ilk üç şirketini Brand Finance’ın verilerine göre sıraladık.

6 yıldır dünyanın en değerli markası olan Apple şampiyonluğunu Google’a bıraktı. Apple iki gün önce açıkladığı finansal raporunda iPhone satış rekoru kırmıştı böylece rakiplerine göz dağı vermişti. Ancak Apple’ın geçtiğimiz yılın son çeyreğindeki düşük performansı Dünyanın en değerli şirketi listesinde yerini Google’a bırakmaya neden oldu. Zirveyi elde eden Google, arama motorunun sanal sunucu fiyatları ve genel toplam olarak şirket bütçesiyle 109,5 milyar dolarlık marka değerine sahip. 2016 yılı içerisinde değeri 88,2 milyar dolar olan Google sadece bir senede değerini yüzde 24 kadar arttırdı.

6 yıldır zirvede olan Apple yıllar sonra ilk kez zirveden inmiş oldu. Ayrıca Brand Finance şirketinin yayınladığı raporda Apple’ın sadık müşterilerinin şirkete olan güveninin de azaldığını raporuna ekledi. Listede 145,9 milyar dolarlık marka değeri olan Apple’ın yüzde 27 marka değeri düşüş sebebi olarak müşterilerinin sadakatinin ve iyi niyetinin kötüye kullanılması ve bir nevi Apple’ın müşterilerini sömürdüğüne değinildi. Apple Watch gibi yeni ürünlerinin başarısız olduğuna ve müşterilerinin beklediği yenilikçi ürünlerin artık üretilmediğini ortaya sunan rapor, zirvedeki yerini 2011 yılından beri koruyan Apple’ın başarısının düştüğün böylece raporunu çıkarttı.

Dünyanın en değerli ilk on markalarının listesinde üçüncü sıraya 106,4 milyar dolar marka değeri ve güçlü sanal sunucu‘ları ile dikkat çeken Amazon yerleşirken, dördüncü sırasındaysa Amerika Birleşik Devletlerinin telekomünikasyon devi olan AT&T yer aldı. Listede beşinci sırada bulunan Microsoft olurken altıncı sırada ise bir diğer teknoloji devi Samsung yer aldı. Yedinciliğe de  Amerika’dan bir telekomünikasyon ve bulut sunucu kiralama şirketi olan Verizon yerleşirken, sekizinci sırada perakende olan zinciri olan Walmart , listede dokuzuncu sırada yer bulan Facebook’u onuncu sırada Çinin bankacılık devi ICBC takip etti.

Brand Finance’ın ülkemiz için hazırladığı raporunda ilk üç raporunda sırasıyla, 2.45 milyar dolar marka değeri ile Türkiye’nin en değerli markası, Türk Hava Yolları oldu. Ardından 2.35 milyar dolar değer ile Türk Telekom ikinci sırada yer aldı. Listenin üçüncü sırasında Arçelik bulundu böylece en değerli yerli teknolojik markamız oldu.

 

blog , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir