Google Analytics ile sitenizi kontrol edin.

08Şubat 2017
by admin

Google Analytics

Google Analytics sitenizi ziyaret eden misafirlerinizin sitenize nasıl ulaştıklarını, hangi sayfalarda gezindiklerini ve ya ne kadar süre ile kaldıkları gibi bir çok konu hakkında bilgi vermektedir. Google Analytics bunların dışında sitenizi ziyaret eden kullanıcıların tarayıcı bilgisine, hangi sıklıkla ziyaret etmesine, arama motorları üzerinde domain sorgulama veya ne yazarak sitenize ulaşmış olmasına, hangi sayfanın daha çok okunmasına veya aktif olan kullanıcıların sayısı ve konumuna dair konu başlıklarına detaylı grafikler ile rapor çıkartır. Bu bilgiler sayesinde sitenizin genel istatistiklerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz ve ona göre işlemler yapabilirsiniz.

Google Analytics nasıl kurulur?

Google Analytics’e kayıt olunduktan sonra sitenizin raporlanması için izleme kodunun sitenize entegre edilmesi gerekmektedir. İzleme kodları Google Analytics üyelerinin sadece kendine özel kullanabildiği Java Script kod satırlarıdır.

İzleme Kodunu Nasıl Alınır?

İzleme kodları Google Analytics’e kayıt olduktan sonra hemen karşınıza çıkar tekrardan erişebilmeniz için yönetici bölümünden mülk alanına girmeniz ve alt sekmede bulunan izleme kodu satırına tıklamanız yeterli olacaktır. İzleme kodunuzu almak için izleme kodları genel olarak “UA-#####-#” şeklindedir. Bu kodu sitenizin hosting satın aldığınız firmanın panelindenweb sitenizin tüm sayfalarında veya <Header> alanında yer almalıdır. İzleme kodunuzun tüm sayfalarınızda bulunması en doğru sonucu almanızda etkili olur.

Raporları Nasıl Görüntülerim?

Domain kayıt aşamasını tamamladıktan sonra Google Analytics hesabınıza giriş yapıp “Raporlama” sekmesi bölümünde Kitleye Genel Bakış raporların göreceksiniz. “Raporlama” sekmesi size sunduğu tabloda web sitenizin performansının genel bir veri özeti gösterir. “Raporlama” Sekmesinin sol alt tarafında bulunu bulunan menüde ise; “Gösterge Tabloları”, “Kısayollar” ,”Intelligence Etkinlikleri”, “Gerçek Zamanlı”, “Kitle”, “Davranış” ve “Dönüşümler” raporları bulunmaktadır.

blog , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir