Google AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) Nedir?

09Kasım 2018
by Beraat DÜLGAR

Google AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) Google ve Twitter’ın ortaklaşa hayata geçirdiği bir projedir. Amacı adından anlaşılacağı üzere Mobil sayfaları hızlandırmaktır. Günümüzde 2019 itibariyle akıllı telefon kullanım oranının 5 Milyarı aşağacağı düşünülüyor. Ve yapılan araştırmalar bize 3 saniyeden geç açılan sitelerin %60 dolaylarında kullanıcı kaybettiğini gösteriyor. Artık sitelerin masaüstü kullanıcılardan çok mobil kullanıcılara hitap edecek şekilde tasarlamak gerekiyor. Mobil uyumluluk ve hız özellikle SEO açısından da siteniz için büyük bir katma değerdir.

Mobilden girdiğinizde sitelerin  yanında şimşek ikonu görürsünüz. Bu ikon bu sitenin AMP prensiplerine uygun olduğunu gösterir. Bu ikonlu mobil siteler genelde rakip sitelere göre daha hızlı çalışmaktadır ve SEO açısından da emsallerinin önüne geçen sitelerdir.

AMP kodlama sistemi kullanan siteler ön bellekte saklanır ve dolayısıyla daha çabuk bir şekilde kullanıcılara açılır.

AMP bir başka faydası da hosting paketlerinizde trafiği çok yememesidir. “Hosting Paketlerinde Trafik Nedir Neyi Temsil Eder?” Makalemizde bu konuyu detaylıca yazdık ama kısaca açıklamak gerekirse örnek olarak hosting firmanız size 10 GB Trafik tanımladıysa sizin sitenizde 1 GB’lık bir videoyu bir kişi izlerse 9 GB Trafiğiniz kalır. AMP ise sitenizin trafiğinden de tasarruf sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak mobil sayfalarınızı AMP kullanarak hem SEO açısından avantaj kazanabilirsiniz.

blog , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir