Gmail Kullanıcıları Dikkat!

25Ocak 2017
by admin

Hacker’lar Gmail’i hedef alan yeni bir e-dolandırıcılık saldırısı başlattı

Dünyada en çok kullanılan arama motoru olan ve her geçen gün özelliklerine yenilikler ekleyen Google’ın mail hosting servisi olan Gmail’in kullanıcıları son zamanlarda hacker’ların hedefinde. Aslında son derecede üstün güvenlik önlemleri alan Gmail yinede kullanıcıları hacker’lar tarafından tamamen koruyamıyor. Hedefte olan kullanıcılar malesef e-dolandırıcılık tehdidi ile yüz yüze kalıyor. Söz konusu olan bu dolandırıcılık türünü Wordfence CEO’su Mark Maunder açıkladı.

Son zamanlarda Gmail kullanıcılarına aslında pekte çok şüphe duymayacağı ve kullanıcının ilgisini çeken resimler ekli mailler geliyor. Bu mesajları spam veya güvensiz içeirk olarak ayıklayamayan Gmail bu mailler öncelikli alanda yani ‘Birincil’ sekmesi altında çıkıyor.Bu nedenle kötü amaçlı yazılım Gmail kullanıcısının dikkatini çekiyor. Bu maillerde kullanıcının resmi görüntülemek için ‘resmi ön görüntüle’ seçeneğini başlatması ile birlikte kötü amaçlı yazılımı devreye sokuluyor.

Bu zararlı mesajların açılması ile birlikte yeni bir sekme açılıyor web hosting oturumu kapanan kullanıcıya bu sekmede yeniden giriş yapması isteniyor. Güvensiz olan bu sekmede eğer kullanıcı bilgilerini yeniden yazar ve giriş yapar ise mail adresini kendi elleriyle hacker’lara vermiş oluyor. Amacına ulaşan hacker’ın yapabileceklerini siz düşünün.

 

Gmail hesabınızın güvende kalması için birkaç ipucu:

Eğer ki şüpheli bir e-posta aldıysanız içerisindeki bağlantılara asla tıklamayın şüpheli bulduğunuz e-postaları Gmail’de bulunan Hilekarlık,Spam ve Kimlik avı bildirim panelinden şikayette buluna bilirsiniz

Tarayıcınızı güncel tutun.Tarayıcınızı güncellediğinizde en son güvenlik güncellemelerine de sahip olursunuz.

Güçlü bir şifre oluşturun kolay çözüle bilecek şifreler hesabınızı kaybetmenize sebep olabilir.

 

Hesabınızı güvende tutmak için:

  • Öncelikle Gmail hesabınızı güvende tutmak için bu tür masajlara aldırış etmeyiniz ve hatta gelen adresleri engelleyiniz gelen şüpheli bulduğunuz mesajları hilekarlık ve kimlik avı bildiriminde bulununuz.
  • Güvenliğiniz için kurtarma bilgilerinizi yazmanız size büyük avantaj sağlayacaktır. Telefon numaranız ve kurtarma e-postası bilgilerini kesinlikle doldurunuz.
  • Bağlı cihazlarınızı kontrol edin. Hangi cihazın hangi saatte ve nerede sizin hesabınızı açtığı bilgisine Google Güvenlik Kontrolü sekmesinden ulaşabilirsiniz.

 

 

blog , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir