Gerçek Mi Sahte Mi ?

28Ekim 2016
by admin

Girdiğimiz site gerçek mi yoksa sahte mi ?

Bir çoğumuz Facebook gibi üye giriş yapılan sitelere alıştığımız için detaylara bakmadan üye girişi yapıyoruz. Peki bu site gerçekten girdiğimiz sitemi yoksa şifremizi çalmaya çalışan bir dolandırıcıya ait sahte sitemi.

Hepimiz kesinlikle denk gelmişizdir örneğin Facebook içerisinde dolaşırken bir yere tıklarız ve yeni bir internet sayfası açılır, tekrar Facebook girişi yapmamızı ister. İşte bu dolandırıcıların en büyük dolandırma numaralarından birisidir. Şifremizi çalmak için oldukça çok kullanılan bir yöntemdir. Bu durumda ne yapmalı nelere dikkat etmeliyiz.

Örneğimizi en çok sahtesi bulunan Facebook sitesi üzerinden vereceğim. Öncelikle Facebook üye girişi yaparken sitesine girdikten sonra ara yüzüne bakıp aldanmamak olmalıdır. Çünkü sahte siteler birebir aynısını kopyalar. Girdiğimiz sitenin adres çubuğundaki adresine bakmalıyız ve kesinlikle facebook.com şeklinde olmasına dikkat etmeliyiz. Dolandırıcılar genelde görsel olarak birebir aynısını kopyalar fakat adres olarak gözden kaçması için facebook.com yerine örneğin faceboook.com, facebookk.com gibi alan adlarını alır. Oldukça çok benzediği için dikkat etmeyiz ve üye girişi yaparak bilgilerimizi kaptırırız.

Ne kadar dikkatli olsakta genelde hızlı işlem yaptığımız, acelemiz olduğu zamanlar bu söylenenlere dikkat etmeden üye girişi yaparız. Bu durumun yaşanmaması için öncelikle bilgisayarımıza web anti-virüs özelliği olan, sahtekarlık koruması olan bir anti virüs programı yüklemek olacaktır. Bu anti virüsler girilen her siteyi bizim için kontrol eder, olası bir tehdit içeriyorsa bizi uyarır ve bu sayede büyük oranda hayat kurtarma görevi görür. Ayrıca bunun yanında bilgisayarımızda bir anti-virüs olması ve her gün arka planda bilgisayarı taraması da bizler için oldukça önemli.

Eğer sahte bir siteye bilgilerimizi girdikten sonra bunu fark ettiysek hemen olabildiğince hızlı girdiğimiz bilgileri değiştirmek olacaktır. Girdiğimiz bilgi bir üyelik ise orijinal sitesinden tüm bilgilerimizi değiştirmek veya bir kredi kartı ise bankayı hızlıca arayıp kartı iptal ettirmek zorundayız. Aksi taktirde girilen bilgiler dolandırıcının eline geçtiği için eline geçen bilgiyi hemen kullanmak veya değiştirmek isteyecektir.

Bilgisayarda anti virüs olduğu için hosting paketlerinde de anti virüs programları mevcut. Hosting bilgilerimiz bir dolandırıcı eline geçerse site dosyalarımız alt yapısında değişiklik yaparak girilen bilgileri çalmaya çalışabilir. Böyle bir durumun yaşanmaması için sizlerde Kaliteweb web hosting firmamızdan güvenliğini sağlanan 7/24 izlenen bir hosting paketi satın alabilirsiniz.

blog ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir